Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

VÍTÁME VÁS NA NAŠEM NOVÉM WEBU. Doufáme, že se vám tu bude líbit. ZAČALI JSME TAKÉ MĚNIT K LEPŠÍMU YOUTUBE KANÁL.

Recenze: Cruella vrhá nové světlo na klasickou Disney záporačku

V době londýnské punckrockové revoluce 70. let, dlouho před tím, než našla zálibu v dalmatiních kožíšcích, spatřila světlo světa nechvalně proslulá módní darebačka Cruella de Vil s tváří Emmy Stone. Mladá, chytrá a kreativní podvodnice Estella je odhodlaná se prosadit ve světě módy. Spřátelí se s dvojicí mladých zlodějů, kteří oceňují její zálibu v rošťárnách. Jednoho dne se Estelle podaří zaujmout pozornost módní legendy, baronky von Hellman v podání matadorky Emmy Thompson. Jejich vztah uvede do pohybu souhrn událostí a odhalení. Estella se rozhodne přijmout svou temnou stránku a stává se drsnou, módní a pomstychtivou Cruellou.

Cruella (foto: Falcon)

Netřeba chodit kolem horké kaše. Byť zahalena ve stylovém kabátku, Cruella je tradičním novodobým originem klasické postavy, jakých jsme se v kinech již párkrát v uplynulých letech dočkali. Kromě tradičních gimmicků, jako je explicitní vysvětlení nabytí jména, přízviska, výrazného outfitu a dalších detailů, po jejichž původu jste se nikdy neptali, se dočkáme antihrdinčina dětství, seznámení s klasickými kumpány z původních filmů, hlavně ale i původu její zášti vůči flekatému psímu plemenu… jehož absurdita a nechtěná vtipnost je ovšem donebevolající. Zlotřilí dalmatini se totiž nepřímo hned v úvodu filmu stanou jedné bouřlivé noci původci smrti Cruelliny milované osoby. K završení celkového melodramatického dojmu filmu v tu chvíli chybí snad jen k nebesům vykřiknutá přísaha pomsty.

Origin dalmatinské padoušky jako by totiž nevěděl, čím a pro koho chce být – tu připomene právě rodinné drama plné intrik až operního rozměru, tu Ďábel nosí Pradu, tu Strážce galaxie, tu young-adult variaci na Jokera, tu stylové gangsterky od Guye Ritchieho. V cukuletu za sebou kromě veškerých retro stylovek, které v historii téhle planety od vynálezu hudby zazněly, skládá nálady a nápady, jako by se snažil být vším najednou.

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Cruella není magor[/pullquote]Místo jednoduše pošahané alkoholičky z rozhlasové předlohy a doslova černobílé záporačky z původního animáku i hraného filmu se dočkáváme při sledování nové disneyovky Cruelliny relativizace podobně, jako v případě růženkovské čarodějnice ve filmu Zloba: Královna černé magie s Angelinou Jolie. Nové pojetí Cruelly zkrátka nemá s jejím původním vyobrazením magorky, která by napotkání stáhla štěňátko z kůže, příliš společného. Závěr nového filmu je pak přímo retconem původních 101 dalmatinů a nejednoho fandu originálu tak asi trochu zmate. Dovysvětlení a plnohodnotného přerodu Emmy Stone v klasickou disneyovskou záporačku se tak možná dočkáme až v nedávno schváleném sequelu.

Cruella (foto: Falcon)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Stylová jednohubka[/pullquote]Přestože je v průběhu stopáže hodně na co koukat, skoro dvě a půl hodiny donutí vrtět se na sedačce nejen dětské diváky, ale i jejich dospělý doprovod – obzvlášť někde kolem půlky filmu, kdy by filmu nijak neuškodilo pořádně prostříhat. Přesto všechno je Cruella vydařenou a stylovou jednohubkou. Ačkoliv triky místy trochu drhnou, sexy vizuál plný ambiciózních, ale nadužívaných kamerových jízd přesto diváka zaujme i díky výkonům a mimice Emmy Stone a Emmy Thompson, které své figurky sic těsně, ale udrží v hladině stylizace a nesklouznou přímo ke karikatuře. Objektivně výborný je i kostýmní design, na kterém řada scén vzhledem k situování příběhu do světa módy nepokrytě stojí.

 • 55%
  Režie - 55%
 • 55%
  Scénář - 55%
 • 75%
  Herci - 75%
 • 65%
  Kamera - 65%
 • 75%
  Hudba - 75%
65%

Cruella (USA, 2021)

Jako celek Cruella trochu působí jako mix všeho, co v uplynulé dekádě v Hollywoodu divácky fungovalo a její dvě a půl hodiny jsou místy prostě příliš. Přesto však jde o ambiciózní a stylový počin vrhající zcela nové světlo na klasickou disneyovskou záporačku v podání zábavně přehrávající a roli si evidentně užívající Emmy Stone.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Disney © 2021

Cruella
Komedie / Krimi
USA, 2021, 134 min
Režie: Craig Gillespie
Premiéra: 10. 6. 2021 Falcon
Předloha: Dodie Smith (kniha)
Scénář: Kelly Marcel, Steve Zissis, Tony McNamara
Kamera: Nicolas Karakatsanis
Hudba: Nicholas Britell
Hrají: Emma Stone, Emma Thompson, Paul Walter Hauser, Joel Fry, Mark Strong, Emily Beecham, Jamie Demetriou, Kirby Howell-Baptiste, Ed Birch, John McCrea, Gianni Calchetti, Haruka Abe, Michelle Greenidge, Niamh Lynch, Richard Price, Tipper Seifert-Cleveland, Atul Sharma, Chris Ryman, Martyn Mayger

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast