Zahajovacím filmem letošního karlovarského festivalu bude Zátopek

Zahajovacím filmem 55. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude životopisné drama Davida Ondříčka Zátopek. Film bude mít na festivalu světovou premiéru, následně zamíří do kin. Letos navíc festival oznámil novinku v podobě zrušení dokumentární soutěže. Podle organizátorů festivalu jsou dokumentární snímků způsobilé účastnit se obou mezinárodních soutěží.

V Hlavní soutěži bude uvedena novinka Olmo Omerzu Atlas ptáků. Naposledy tento slovinský režisér uspěl ve Varech s filmem Všechno bude, obdržel Křišťálový globus za režii. Z dokumentů se soutěže účastní například nový film Eriky Hníkové Každá minuta života a Láska pod kapotou Mira Rema. 

Hlavní soutěž vůbec poprvé nabízí možnost uspět íránskému filmu, hojnou účast mají i filmy ze zemí bývalé Jugoslávie.

Dalším zástupcem české kinematografie bude novinka Václava Kadrnky Zpráva o záchraně mrtvého. V novém filmu vítěze karlovarské soutěže za film Křižáček uvidíme Zuzanu Mauréry a Vojtěcha Dyka.

I v soutěži Na východ od Západu se objeví české snímky. Srbsko nabízí film Kořeny, Maďarsko shodou okolností film s podobným názvem Divoké kořeny. Dalším českým zástupcem v soutěži je film Marťanské lodě. Do této soutěže byl vybrán také hraný celovečerní debut Šimona Holého Zrcadla ve tmě.

Další tradiční sekcí je Zvláštní uvedení. Uveden bude například snímek V ulicích Paříže, jednozáběrový snímek myšlený jako postpandemická oslava. Zástupce v sekci má i gruzínská kinematografie. Animovaný celovečerní debut Michaely Pavlátové Moje slunce Mad bude v této sekci uveden po svém úspěchu na festivalu v Annecy.

Festival letos nabídne i dlouho plánovaný výběr nejzajímavějších restaurovaných filmů známé neziskové organizace The Film Foundation. Zakladatelem společnosti je legendární režisér Martin Scorsese. Festival uvede 10 vybraných filmů.

Festival letos zmenšil počet filmů v hlavním programu. Uvede cca 130 filmů. Jde o opatření v rámci koronavirových opatření. Menší počet filmů v programu umožní větší počet představení.

Co se týče letošních hostů, festival dosud žádné hvězdy neoznámil. “Bude to vzhledem k situaci takový last minute, samozřejmě budeme média včas informovat, jakmile budeme mít hosty potvrzené,” řekl prezident festivalu Jiří Bartoška.

V rámci dlouhodobé snahy o restaurování stěžejních děl české kinematografie bude v premiéře uveden restaurovaný snímek Jana Němce O slavnosti a hostech.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, Film Servis Festival Karlovy Vary, a.s.