Zemřela Libuše Šafránková, legendární filmové Popelce bylo 68 let

Jedna z nejoblíbenějších českých hereček Libuše Šafránková zemřela. Stalo se tak krátce po jejích 68 narozeninách. Legendární filmová Popelka pravděpodobně podlehla komplikacím po rakovině plic. Šafránková ztvárnila desítky televizních, filmových i divadelních rolí. V mládí zaujala jako Barunka v Moskalykově Babičce nebo jako vodnická dcera z komedie Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách

Libuše Šafránková ve filmu Tři oříšky pro Popelku

Ikonickou rolí pro Šafránkovou byla jednoznačně Popelka ve filmu Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku. Režiséři Šafránkovou obsazovali do rolí trochu podobných Popelce, tedy nebojácných, energických a chytrých, a někdy zároveň tajemných dívek a žen. Komediální talent uplatnila ve filmech Slavnosti sněženek a Vesničko má středisková nebo Vrchní prchni, drama si ji našlo třeba ve filmu inspirovaném osudy československých letců Hřbitov pro cizince.
Nezapomenutelné herecké kreace vytvořila také v Koljovi nebo Báječných letech pod psa.

Manželem Libuše Šafránkové byl herec Josef Abrhám. I s ním se několikrát potkala před kamerou. Česká televize často reprízuje legendární komedii Svatební cesta do Jiljí o zamilovaném páru, který koná svatební cestu nanečisto.
Posledním filmovým angažmá byl pro Šafránkovou slovensko-český snímek Jak jsme hráli čáru v roce 2014.

Šafránková působila dlouhá léta v pražském Činoherním klubu. Na televizní obrazovce ztvárnila desítky výrazných rolí ve všech dramatických polohách i žánrech.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Totalfilm.cz (@totalfilm.cz)

-red-
foto/video: Archiv, ČT © 2021