V Cannes se o Zlatou palmu utkalo 24 nadprůměrných filmů, některé uvidíme i v Česku

V sobotu skončil 74. ročník prestižního festivalu v Cannes. Po roční pauze způsobené pandemií se v soutěži o Zlatou palmu utkalo nadprůměrných 24 titulů, festival se zároveň za přísných hygienických opatření netradičně odehrál až v polovině července oproti obvyklému jarnímu termínu. Tento odsun poněkud zkomplikoval situaci programovým ředitelům navazujícím festivalům, jako jsou tuzemské Karlovy Vary, protože jejich dramaturgickou skladbu výsledky canneské soutěže tradičně ovlivňují. Nyní, po poněkud organizačně zmateném slavnostním ceremoniálu, však již známe výsledky hlavní soutěže i akvizice, které na francouzské riviéře nakoupili čeští distributoři a uvidíme je tedy i v našich kinech.

Vítězka Zlaté palmy za film Titane Julie Ducornau

Hlavní cena ze soutěže zůstává ve Francii, jako teprve druhá žena v její historii ji totiž od poroty obdržela krajanka Julie Ducournau za svůj kontroverzní snímek Titane plný násilí a erotiky. Pojednává o mladé ženě, která při autonehodě utrpí zranění mozku a následně se automobily stávají objektem její lásky a touhy. Oceněná filmařka poděkovala porotě za odvahu oslavovat rozmanitost kinematografie a ověnčit Palmou snímek, který takovou měrou rozdělil a šokoval publikum.

Autorčino autoerotické dílo (omluvte nejapnou slovní hříčku) chystá pro uvedení do českých kin společnost Film Europe a pravděpodobně jej uvidíme v rámci jejich říjnového festivalu Be2Can, který tradičně kurátorsky mapuje to nejlepší evropských festivalů. Kromě Titane pak Film Europe pro festival i běžné distribuční uvedení chystá dalších sedm filmů, které se utkaly v canneských soutěžích: adaptaci literární senzace The Story Of My Wife o námořníkovi a jeho sázce oženit se s první ženou, kterou uvidí; ruský provokativní snímek Petrov’s Flu, režírovaný Kirrilem Sebrennikovem z domácího vězení kvůli protestům vůči Putinově režimu; francouzské Deception s Léou Seydoux; snímek Casablanca Beats o marockém hiphopovém prostředí; The Crusade o dítěti prodávajícím rodinné cennosti, aby zachránilo svět; a animované drama Where Is Anne Franke.

Deception

Prestižní cenu za režii si z Cannes odvezl Leos Carax za muzikál Anette s Adamem Driverem a Marion Cotillard, který v unikátním distribučním projektu už 8. července současně s festivalovou premiérou do našich kin uvedla společnost Aerofilms a stále na ni v programech kin můžete narazit. Speciální projekci s debatou vedenou filmovým kritikem Alešem Stuchlým například pro tento týden chystá pražský Edison Filmhub.

Aerofilms dále pro českou distribuci nakoupili pro podzimní uvedení norskou romantickou komedii režiséra Joachima Triera Nejhorší člověk na světě, jehož protagonistka Renate Reinsve si odnáší z Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon; portrét současných mileniálů Jacquese Audiarda Paris, 13th District; a italský příběh o dospívání A Chiara režiséra Jonase Carpignana, který získal cenu pro Nejlepší evropský film labelu Europa Cinemas.

A Chiara

V Cannes si tradičně filmy pro své uvedení vybírá i společnost Artcam, která letos přiváží dva skvělé debuty – Adu, islandskou černohumorně mysteriózní baladu s Noomi Rapace v hlavní roli, která si odváží Cenu za originalitu v sekci Un Certain Regard a cenu Psí palma a Zlatou kamerou pro nejlepší debut oceněný chorvatský film Muréna z produkce Martina Scorseseho, který ukazuje dramatický vztah otce s dcerou na kontrastním pozadí přímořské idylky.

Ada (foto: Artcam)

Nejlepším scénářem podle canneské poroty v soutěži disponovala adaptace povídky Huraki Marukamiho Řiď mé auto a nejlepší mužský herecký výkon si připsal Caleb Landry Jones za australský thriller Nitram. Zatím ale nemáme informace, že by snímky zakoupil některý z českých distributorů. Cenu za celoživotní dílo obdržel italský filmař Marco Bellocchio, který se na festivalu osobně setkal s fanoušky.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Artcam, Aerofilms, Film Europe © 2021