Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ ZAČÍNÁ V PRAZE UŽ DNES. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Černá komedie Okupace má trailer, do kin dorazí na začátku srpna

Jeden večer, možná někdy po zlomových událostech českých dějin na konci 60. let 20. století, se z hospody vrací dvojice mužů v alkoholovém opojení. V parku nacházejí opilého ruského vojáka. Odvlečou ho do sklepa a převlečeni do esesáckých uniforem mu navodí pocit, že druhá světová válka ještě neskončila… Právě tato dávná „švejkovská“ historka se stala námětem pro černou komedii Okupace debutujícího Michala Nohejla. Děj svého nadčasového snímku zasadil do místa jednoho baru v kulturním domě a jeho těsného okolí. Do kin tento film s vizuálně vytříbeným stylem, prvky retra a našláplou muzikou Kill the Dandies! vstoupí 5. srpna.

V hlavních rolích excelují Martin Pechlát, Otakar Brousek ml., Antonie Formanová, Cyril Dobrý nebo Pavel Neškudla. Ruského vojáka hraje ukrajinský herec Aleksey Gorbunov známý například ze snímku Dvanáct Nikity Michalkova či z Bondarčukovy ságy Vojna a mír. Ve filmu dále hrají Tomáš Jeřábek nebo Vlastimil Venclík.

Zda se příběh s ruským vojákem skutečně stal, lze už dnes stěží zjistit. Úspěšného reklamního režiséra Nohejla však zaujal natolik, že se ho se spoluscenáristy Vojtěchem Maškem a Markem Šindelkou rozhodli rozpracovat do celovečerního filmu, ve kterém se onen ruský voják stane urputným nezvaným hostem. Já osobně mám rád Švejka a historka o nezvaném hostovi mi přesně do švejkovského modelu zapadala. Ukazuje, jak my Češi fungujeme ve vypjatých situacích. Když máme bojovat proti nějakému zlu, tak nejdeme s flintou v ruce, ale uděláme si z toho trochu legraci,“ říká Michal Nohejl. 

Okupace

Atmosféru snímku umocňují i prostory normalizačního kulturáku v Novém Strašecí, který byl pro filmaře velkou devizou. Nabídl prosklenou kancelář ředitele divadla, komorní bar, foyer s mramorovou podlahou, nástěnné kamenné dekorace i divadelní sál. Zásadně byl pro účely natáčení přestavěn bar, jemuž tvůrci dodali jeho charakteristické načervenalé přítmí. „Prostor kulturáku měl sám o sobě úžasnou atmosféru, která vybízela k použití barevných filtrů podobně jako z jedné scény v kabaretu v Godardově filmu. Cílem bylo, aby z filmu nečišela typická normalizační šeď, aby se na film hezky koukalo a měl určitý styl“ říká režisér Michal Nohejl. Vizuálně sladěné jsou i kostýmy, jejichž autorkou je Josefína Bakošová. Střihačem Okupace je Petr Turyna (Návrat idiota, Šeptej nebo Indiánské léto), za kamerou stál Jan Baset Střítežský (Křižáček či Alois Nebel).

Okupace

Producenty snímku Okupace jsou absolventi pražské FAMU Julie Žáčková a Jan Hlavsa ze společnosti Unit&Sofa Praha, filmové pobočky jedné z předních českých reklamní produkcí. „Zaujal nás především scénář Marka Šindelky, kterého považujeme za jednoho z nejtalentovanějších českých scenáristů. Souzněli jsme i s přístupem Michala Nohejla natočit stylizovaný a výtvarně propracovaný projekt, který by trochu vystupoval ze zavedeného stylu českých filmů,“ shodují se Žáčková a Hlavsa.
Koproducentem je Česká televize. Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie a do kin ho uvede Bontonfilm.

-red-
foto/video: Unit&Sofa © 2021

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast