Nepřehlédněte

Expedice: Džungle – z Disneylandu na plátna (zákulisí vzniku filmové novinky)

Hlavní příjem studia Disney dávno nepramení z kolosálních tržeb jejich filmů, jako spíš z prodeje hraček a právě i vstupů do jejich zábavních parků. Expedice: Džungle, podobně jako Piráti z Karibiku, je totiž založena na vozíčkové atrakci v Disneylandu™. Je tedy i dalším šikovně umístěným kolečkem v geniálním marketingovém soukolí, které nepochybně vdechne klasické vozíčkové atrakci nový dech a přiláká k ní spoustu rodin s nadšenými dětmi, které budou chtít zažít podobné dobrodružství a uvidět zadní stranu vodopádu podobně, jako ve filmu.

Dwayne Johnson a Emily Blunt na akci Disney

Dobrodružství Jacka Sparrowa sice minimálně ve svých prvních štacích relativně dospěle kombinovaly poctivé dobrodružství a vydařený humor s temnější atmosférou, od Expedice ale je na místě čekat spíš pocit jako při sledování starých kreslených disneyovek – a to jak po stránce vizuálna, tak příběhu. Podíl na tom má třeba hrdinův ochočený tygr, uřvaný a obtloustlý německý záporák nebo třeba groteskní akce, na své by si tak měly přijít celé rodiny s náladou na poctivé, staromódní dobrodružství, jehož atmosféra koneckonců dýchá už z plakátu a ve chvílích špičkování hlavních hrdinů místy připomene i Indiana Jonese. Příběh o honbě za stromem života je pak ideální záminkou pro scény, jako je pád lodě s hlavními postavami z obřího vodopádu nebo úprk po Amazonce před německou ponorkou.

Film měl původně vzniknout už před deseti lety s Tomem Hanksem a Timem Allenem v hlavní roli, realizace ale nakonec byla odložena a dabéři Woodyho a Buzze z originálního znění Toy Story z projektu odešli. Dnes, jakmile se v synopsi nebo ideálně názvu projektu objeví slovo džungle, musí u toho nutně být Dwayne Johnson. Bývalý wrestler, nejlépe placený herec světa a obří hrouda svalů se vydal podobnou cestou amerického snu, jakou si kdysi z Rakouska vyšlapal Arnold Schwarzenegger, Expedice tedy perfektně zapadá do jeho filmografie nenásilně budované z kousků, které nikoho nemohou urazit.

Expedice: Džungle (foto: Disney)

Sekunduje mu Emily Blunt jako umanutá, nebojácná britská výzkumnice, která znovu ukazuje, že disneyovské role, jako byla Mary Poppins, herečce a matce dvou dětí viditelně sednou. Jako její bázlivý a pohodlný bratr se ve filmu objeví oblíbený stand-up komik Jack Whitehall, jehož obsazení provázela mírná kontroverze po oznámení, že půjde o přiznaně homosexuální postavu. Některým divákům totiž nesedlo, že po pomocníčkovi LeFouovi v Krásce a zvířeti totiž jde o druhou komediálně pojatou LGBT postavu v nedávné Disneyho historii, kterou ztvárnil heterosexuální herec, Whitehallův výkon zejména při nenásilné scéně jeho coming-outu nicméně nakonec patří k nejsilnějším stránkám filmu.

Zajímavé je, že na své by si u Expedice: Džungle pak měli přijít i fandové Metallicy, která pro film spolupracovala se skladatelem Jamesem Newtonem Howardem na instrumentální verzi písně Nothing Else Matters.

Uvidíme, jak výsledný mix zafunguje na pokladnách pandemií zkoušených kin, protože Disney by v Expedici nepochybně rád našel další oblíbenou sérii, která po vzoru Pirátů bude brázdit stříbrná plátna i s Dwaynem Johnsonem v čele ještě několik let a několik dílů.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Disney © 2021