Langmajer na Islandu: Drama Minuta věčnosti ukazuje první trailer (video)

V průběhu loňského podzimu režisér a scenárista Rudolf Havlík (Bábovky) natočil s malým štábem a dvěma herci celovečerní drama Minuta věčnosti. Téměř celé natáčení probíhalo uprostřed divoké krajiny na Islandu a v hlavních rolích otce a dcery se představí Jiří Langmajer s Martinou Babišovou. Nyní se film představuje v první upoutávce a Jiří Langmajer k ní připojuje: “Vzkázal bych divákům, že jsem na náš film pyšnej. Ať přijdou do kina. Nebudou litovat.”

V průběhu natáčení strávil štáb i herci řadu dní v zdánlivě nehostinné islandské krajině a důvod, proč si ji pro natáčení zvolili, vysvětlil režisér Rudolf Havlík slovy: „Krajina byla třetí hlavní postavou našeho filmu a museli jsme se vypořádat s technickými překážkami, které při normálním natáčení vůbec neřešíme. Island v sobě snoubí divokost a syrovost. Ve vnitrozemí se nacházejí lávová pole, gejzíry, vodopády a ledovce, ale také louky a pohoří, která mají díky klimatickým podmínkám jedinečnou barvu, jaká není nikde na světě. A doslova mystická je hora Helgafell.“

Minuta věčnosti (foto: CinemArt)

A k průběhu vlastního natáčení ještě doplňuje: „Ve chvíli, kdy jsme zjistili, že můžeme tvořit, natáčet a nebýt nijak omezení, celá naše skupina se rozjela a my jsme natáčeli pořád. I ve dnech volna, protože nás bavilo trávit společně čas, vymýšlet drobnosti, které můžeme zlepšit a snažit se odvyprávět příběh co nejlépe i ve skromnějších podmínkách, ale v nejkrásnějších lokacích, jaké jsem kdy viděl. Ta energie a chuť se přenesla i do filmu a já jsem přesvědčený, že je to na něm vidět a navíc se mi povedlo natočit dobrodružný příběh, který jsem si vždycky přál a můžu vzít diváky někam, kam se mohou vydat jen málokdy a českým štábem skoro nikdy.“ 

Minuta věčnosti (foto: CinemArt)

Jiří Lagmajer se ve filmu ujal role špičkového kardiochirurga Petra, velmi uzavřeného a introvertního muže. Jeho jednadvacetiletá dcera Lucie (Martina Babišová) má vrozenou srdeční vadu a Petr se ji rozhodne operovat sám při plánované operaci. Po operaci se společně vydají na dobrodružnou výpravu na nádherný severský ostrov. Tady mají dost času, aby k sobě opět našli cestu, protože Lucie se s ním už moc nestýká a stále ji trápí, že její matku opustil. Petr musí během dobrodružné výpravy přijít na spoustu věcí, které mu unikly a neustále je nucen odpovídat své dceři na všetečné otázky. Petr si uvědomuje, že mu Lucie chybí, že by měl některé věci ve svém životě změnit a naučit se nebýt tak velkým egoistou jakým je. Jednoho dne však Lucie náhle uprostřed divoké přírody zkolabuje. Petr si náhle není jistý, jestli neudělal někde chybu. Navíc má pocit, že je uprostřed nekonečné přírody ztracený a začne se mu stírat rozdíl mezi realitou a fikcí. Opravdu se plánovaná operace podařila? Opravdu Petr vyrazil s Lucií na dalekou výpravu? Není to všechno jen výplod jeho fantazie, která s ním hraje podivnou hru? Ocitá se v situaci, ve které poprvé v životě není jejím pánem, a musí podstoupit tvrdou zkoušku a souboj se svým svědomím a vědomím, aby přišel na to, co se doopravdy přihodilo, a jak se ocitl tam, kde je.

Film Minuta věčnosti vstoupí do v českých kin 30. září 2021, ale ještě před tím bude mít slavnostní premiéru na festivalu Febiofest.
Distributorem filmu je CinemArt.

-red-
zdroj: P. Slavík, A. Aronová
foto/video: Logline, CinemArt © 2021