Alice Nellis točí v Máchově kraji duševní roadmovie Buko, do kin půjde příští rok

Duševní roadmovie s nadhledem a humorem, tak označuje svůj nový film Buko scenáristka a režisérka Alice Nellis (Výlet, Tajnosti, Revival), V průběhu srpna a září jej se svým štábem natáčí v malebné krajině severního Kokořínska, v takzvaném Máchově kraji. Autorský snímek vypráví o Jarmile (Anna Cónová), která se ocitne v bodě, kdy se musí rozhodnout, zda zbytek života už jen trpělivě, submisivně – ideálně při zapnuté televizi – “přečká”, nebo se vzepře očekávání okolí a pustí se do zcela nečekaného dobrodružství. Do života jí totiž i k jejímu překvapení vstoupí vysloužilý cirkusový kůň Buko. Tato změna je prvním krokem na její cestě k duševní svobodě.

Buko – Anna Cónová (foto: Dorian Films)

Režisérka Alice Nellis, která je podepsána i pod scénářem, prozradila více o autobiografické lince v jejím novém filmu:Téma filmu si spíš našlo mě – chováme koně a s tím, jak člověk postupně řeší nejrůznější jejich problémy, zjišťuje, že většina “jejich” problémů, jsou vlastně problémy naše, které soužití s koněm jen ukáže nebo umocní. Kůň ví, kdy se bojím. Kdy jsem naštvaná. Kdy jsem naštvaná a snažím se tvářit, že jsem v pohodě. Kůň ocení, když se tvářím tak, jak se opravdu cítím. Byť by to nebylo až tak hezké na pohled. A největší odměnou je pro něj člověk, který je v pohodě sám se sebou. Což je stav pro naši generaci a současnou dobu opravdu vzácný. Kůň je pro mě zrcadlo toho, co se děje ve mně. Takže asi proto jsem zvolila koně jako partnera hlavní postavy, která se snaží najít cestu životem ve chvíli, kdy se jí všechny pečlivě vystavěné plány zhroutily a na nové si stále ještě netroufá.  Žánr temné, lehce absurdní komedie mi dovoluje bavit se věcmi, které by člověka normálně mohly spíš deprimovat, a dívat se na svět s nadhledem.

Buko – Alice Nellis na place (foto: Dorian Films)

Podstatný byl výběr herců a hledání přirozené hrdinky – neokoukané tváře, která vyniká křehkostí i silnou vůlí zároveň, jak doplňuje Alice Nellis: „Hlavní postava v sobě nese určité tajemství, které pak postupně budeme – spolu s diváky – moci odhalovat. Anna Cónová je nejen vynikající herečka, ale také nesmírně zajímavý člověk, kterého není lehké přečíst na první pohled. A právě to se mi moc líbilo. Další herci Martha Issová, Petra Špalková i Jan Cina jsou herci, se kterými jsem již pracovala a mám pro ně slabost. Pro každého z nich je jeho postava ve filmu nějakou výzvou – ať už fyzickou nebo hereckou. 

Buko – Marta Issová (foto: Dorian Films)

Martha Issová, která si v komorním příběhu zahraje venkovskou dívku ze sousedství, ke scénáři a ke spolupráci s Alicí Nellis, se kterou pracuje už poněkolikáté (Tajnosti, Perfect days – I ženy mají své dny, Sedmero krkavců) řekla: „Alice je dlouho mojí přítelkyní a vždy z nějakého neuvěřitelně zajímavého úhlu zkoumá a reflektuje přesně věci v životě, které jsou podle mě podstatné a důležité. A stejně tak i žije. Scénář Buka mě při prvním čtení zasáhl přímo do srdce. Dojal mě, rozesmál a nacházela jsem v něm spoustu z toho, co tak dobře znám. Co zná asi každý, kdo žije v rodině. Mám moc ráda filmy o malých každodenních věcech života, za kterými se ale nenápadně odehrává velké drama a je v tom spousta emocí. A to je přesně ten scénář, který v sobě toto všechno má. Těším se na natáčení, čeká nás krásný a vzrušující čas. Na venkovském statku, ve společnosti inspirativních lidí a koní. Nemůžu si pomoct, ale já tu svoji práci miluju!

Buko – Martin Kubačák, Alice Nellis, Anna Cónová (foto: Dorian Films)

V dalších rolích se představí dva uznávaní režiséři: Miroslav Krobot či Martin Šulík, který je i dramaturgem snímku. Natáčení se realizuje v Bořejově na Kokořínsku, ve stařičké chalupě, kterou objevil producent a zároveň architekt filmu Petr Fořt. Za chalupou je nádherná louka s výhledem na Bezděz, půvabné okolní lesy a háje. Podle Alice Nellis jde o projekt za odměnu: Krásnější místo na práci si asi nedokážu představit. Přípravy na film probíhaly tak, že jsme s nejužším štábem a rodinou odjeli přímo na místo a tam několik týdnů  pracovali na technickém scénáři a postupně se seznamovali s místními sousedy, kteří jsou mimochodem úplně báječní, a nám se po nich bude asi po natáčení stýskat. Bez jejich pomoci a vstřícnosti bychom tenhle náročný projekt jen těžko zvládli.

Buko – Martha Issová (foto: Dorian Films)

Producent filmu Petr Fořt byl nadšen scénářem, proto se rozhodl do projektu Buko jít: „Když jsem si před rokem a půl přečetl základní dějovou osu a ukázky scénáře, věděl jsem, že to bude další autorský film Alice Nellis a že na něj budu hrdý. Filmy Alice Nellis nemíří prvoplánově na návštěvnost, ale je u nich předpoklad, že si diváci z kina odnesou nejen kulturní zážitek, ale že je sdělení i něčím obohatí a také se třeba v postavách či situacích najdou. Mým snem je legendární filmová hláška, kterou si diváci spojí s filmem Buko a třeba vznikne z interakcí našich skvělých herců.“

Alice Nellis vzkazuje divákům, na co se můžou v kině těšit: Buko je o tom, že život je krásný.  Byť třeba ne na první pohled. O to víc je potřeba si to čas od času vzájemně připomenout.

Producentem filmu je Petr Fořt Dorian Films a hlavním koproducentem je Česká televize.
Film má premiéru naplánovanou na 8. září 2022 a do kin jej uvede distribuční společnost CinemArt.

-red-
foto: Dorian Films, CinemArt © 2021
zdroj: A. Aronová, P. Slavík