Aukce filmových klapek vynesla na festivalu ve Zlíně rekordní výnos

Z výtěžku tradiční aukce filmových klapek na Zlín Film Festivalu jsou podporovány projekty mladých filmařů prostřednictvím Nadačního fondu FILMTALENT ZlínLetos se klapky ve zlínském Kongresovém centru dražily už po čtyřiadvacáté. Všech 125 výtvarných děl našlo své nové majitele a celkový výnos několik hodin trvající aukce dosáhl rekordní výše 2 752 000 Kč. Největší zájem byl o klapku Jaroslava Němečka „Teskně hučí Niagára“, která byla prodána za 111 000 Kč.

Rekordní klapka od Jaroslava Němečka

Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Kateřina Miler, Boris Jirků, Jaroslav Němeček a další známí výtvarníci se letos zapojili do projektu Salonu filmových klapek. Na aukci, která se konala v rámci doprovodného programu Zlín Film Festivalu v neděli 12. září, byl o klapky nebývalý zájem. Úspěšně bylo vydraženo všech 125 nabízených klapek. Celková částka, kterou jsme letos získali, je úplně nejvyšší za celou historii konání Salonu filmových klapek. Můžeme tak podpořit začínající filmaře částkou 1,71 milionu korun. Zbytek výtěžku bude převeden do příštího ročníku projektu, zdůraznil Čestmír Vančura, prezident Zlín Film Festivalu.

U dražitelů se s největším ohlasem setkaly „Teskně hučí Niagára“ Jaroslava Němečka (111 tisíc Kč), „Námluvy“ Kristiana Kodeta (87 tisíc Kč), „Uleť odtud se mnou“ Deteliny Christovy Kožucharova a „K. Zeman Rule“ od Dvytexe (obě po 67 tisících Kč).

Klapka Kristiána Kodeta

Z výtěžku aukce jsou podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN můžou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu. Od roku 1998 tak podpořil z výtěžku aukce klapek více než 350 audiovizuálních a vizuálních projektů částkou přesahující 30 milionů korun.

Řada z těchto filmů získala ocenění na domácích i zahraničních festivalech, v roce 2021 to byl mj.  úspěch snímku Rudé boty studentky FAMU Anny Podskalské, který jako jediný zastupoval Českou republiku v soutěži v Cannes. Letos Nadační fond FILMTALENT Zlín vybíral z 85 projektů tvůrců z FAMU, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, MICHAEL – SŠ a VOŠ reklamní a umělecké tvorby, FAMO, Slezské univerzity v Opavě a dalších škol. Podpořeno jich bylo 31.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 749 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 40 989 000 Kč. Nejúspěšnější je stále klapka Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun. Kompletní kolekce je k vidění na webu salonfilmovychklapek.cz, který obsahuje přehled všech klapek ze všech 24 ročníků Salonu, navíc přidává informace o jednotlivých autorech a další zajímavosti.

-red-
zdroj: Kateřina Martykánová, Zlín Film Festival
foto: Zlín Film Festival