Festival Elbe Dock nabídne letos také hrané filmy, udělí tradičně i Cenu Pavla Kouteckého

Čtvrtý ročník festivalu Elbe Dock startuje 28. září a potrvá do 4. října. V rámci festivalu proběhne patnácté udílení Ceny Pavla Kouteckého. Festival se i letos uskuteční v Ústí nad Labem, část programu pak v partnerských Drážďanech. Šestice celovečerních filmů nabízí rozptyl od dokumentů o fotbalovém týmu migrantů či ztrátě zraku, přes hrané filmy po experimentální hybrid. Soutěžit bude též deset krátkých filmů ze Švýcarska, Německa, Polska i Česka, i zde se vedle sebe představí filmy hrané i dokumentární.

V soutěži celovečerních dokumentů se představí portrét malíře a fotografa Jana Jedličky (Stopy krajiny, režie Petr Záruba), objevný portrét Jana Švankmajera, který se jako tvůrce publicity jinak straní (Alchymická pec, režie Adam Oľha a Jan Daňhel) či dokument sledující cestu bývalého horníka za novou profesí (Nová šichta, režie Jindřich Andrš). V soutěži se představí i další silný debut Vlci na hranicích (Martin Páv) a též videodeník Bílá na bílé, v němž Viera Čákanyová doplňuje svůj úspěšný film FREM.

Do selekce krátkých filmů byly vybrány stylově i tematicky rozkročené snímky Pripyat Piano (Eliška Cílková), Vevnitř (Viktorie Štěpánová), Holoseč (Mikoláš Arsenjev), Zábradlí (Barbora Sommersová) a Paní Šťastná (Nikola Klinger).

O filmech v soutěži ELBE DOCK, která spojuje hraná i dokumentární díla, budou rozhodovat umělecká ředitelka Festivalu krátkých filmů v Hamburku a někdejší šéfka sekce krátkých filmů na Berlinale Maike Mia Höhne, ředitelka NUFF (Skandinávského festivalu filmů pro mládež) a zakladatelka festivalu současných umění Open Out Marion Bouvier a kurátorka a šéfka festivalu Begehungen Luise Grudzinski.

Elbe Dock 2019

„Tento rok je pro nás klíčový, poprvé se věnujeme hraným i dokumentárním filmům. Pustíme vedle sebe Stevena Spielberga i odvážný projekt DAU. Nataša. Oživíme bunkr a vyzkoušíme limity tříkilometrového bunkru plného umění i divných a úchylných filmů na téma NEBOJ!/KEINE ANGST!. Program tak definuje Ústí a Ústí definovalo program,“ komentuje letošní ročník ředitel festivalu Filip Kršiak.

Elbe Dock v Ústí nad Labem

Festival Elbe Dock nabízí bohatý filmový program, který doplní atraktivní vzdělávací panely, koncerty i výstavy a zejména nečekaná (dramaturgická) setkání. Soutěžní sekce, ze které vzejde vítěz tradiční Ceny Pavla Kouteckého, přinese výběr toho nejlepšího z domácího dokumentu, sekce zahraničních debutů pak skýtá nejedno potenciální překvapení – a hrané i dokumentární filmy bok po boku. Vedle sebe se zde potkají třeba první část olbřímího projektu DAU. Nataša, jednoho z nejprovokativnějších titulů poslední doby, který svou cestu započal na Berlinale, či naopak komorní gruzínský dokument o obchodování se stromy Zkrocení přírody.

Bunkr – foto Muzeum města Ústí nad Labem

Ústeckého genia loci využije festival zejména v tříkilometrových katakombách protiatomového krytu civilní obrany, které oživí řada site-specific instalací renomovaných i nastupujících umělců pohybujících se v oblasti light designu, audiovizuálního umění, scénografie a sound artu (mezi nimi hudebník Oliver Torr či světelná designérka Eliška Kociánová). Kromě nich se v jedinečných kulisách odehraje i série projekcí klíčových děl německého expresionismu. Atmosféru bunkru bude možné zažít i na komentované prohlídce, kterou povede buditel a literát Ladislav Čumba.

Program najdete na webu festivalu. Kromě jednotlivých vstupenek jsou k dostání i akreditace.

-red-
zdroj: V. Palák 
foto/video: Totalfilm Media, archiv, Elbe Dock © 2021