Startuje Finále Plzeň – Co si nenechat ujít? (tipy redakce)

V Plzni startuje tradiční bilanční i předpremiérová festivalová přehlídka Finále Plzeň. 34. ročník nabízí jako vždy průřez českou distribuční tvorbou i předpremiéry výrazných televizních titulů. Letos se v programu výrazně mihne i polská a německá kinematografie. Nabízíme vám 5 tipů redakce, co byste si na festivalu neměli nechat ujít.

Králové videa (dokument o fenoménu rychlodabingu)

Tenhle skvělý a zábavný dokument byl v kinech diváky neprávem opomenut a tak je skvělé, že se poslední dobou zjevuje na festivalech a diváci jej mohou vidět i legální online cestou. Ale obzvlášť v tomto případě se vyplatí ho vidět s diváky a užít si společně ty neuvěřitelně vtipné momenty. Věřte, že opravdu stojí za to, vidět a slyšet, jak rychlodabéři v osmdesátkách originálně tlumočili ty největší filmové pecky. Kazety VHS jsou pro dnešní mládež a děti velká prehistorie, obzvlášť pro ně to bude neuvěřitelný výlet do dob veksláků, plísňových džín a tajných burz se zápaďáckými filmy na videokazetách…

Moje slunce Mad (předpremiéra oceňovaného snímku významné české režisérky)

Michaela Pavlátová patří k nejvýznamnějším českým animátorkám a režisérkám. Její počiny pravidelně budí pozornost na světových festivalech. Ještě před distribuční premiérou budou mít diváci na Finále možnost zhlédnout její celovečerní film, který vznikl podle předlohy Petry Procházkové. Snímek získal na významném festivalu animovaného filmu v Annecy Cenu poroty.
Film vypráví o Češce Heleně, která opouští rodnou Prahu, aby se v Kábulu provdala za milovaného spolužáka Nazira. Pod jménem Herra vstupuje do nového života, který se ale v mnohém nepodobá jejím představám. Až sblížení s malým chlapcem Madem vnese do jejího života slunce, po kterém dlouho toužila.

Poslední den patriarchátu + Atlas ptáků (novinky Olma Omerzu)

Hned dva filmy (z toho jeden krátký) nabízí společná projekce dvou nejnovějších počinů slovinsko-českého režiséra Olma Omerzu. Krátký film Poslední den patriarchátu vypráví o rozvětvené rodině, která se v nemocnici loučí s umírajícím mužem. Muž má ale prapodivné poslední přání… chce vidět nahá prsa přítelkyně svého vnuka…

Eliška Křenková v krátkém filmu Poslední den patriarchátu

Atlas ptáků je drama s Miroslavem Donutilem a Alenou Mihulovou, které nedávno vstoupilo do české distribuce. Ivo Róna (Donutil) dlouhá léta šéfuje rodinnému podniku Aron. Z prosperující firmy s komunikačními technologiemi ale kdosi začne ve velkém odlévat peníze. Róna se musí konfrontovat s vlastní rodinou, která mu rozhodně nic neulehčuje, i možnostmi moderních technologií, které umí být skvělý sluha, ale o to nebezpečnější pán.

Kryštof (dobové drama Zdeňka Jiráského)

V říjnu se do kin chystá novinka režiséra dramatu Poupata. Mladík Kryštof má vstoupit do mnišského řádu a v klášterní život vkládá veškeré své sny a naděje. V atmosféře 50. let jsou ale všichni odpůrci režimu nemilosrdně trestáni, ať jde o studenty přecházející hranici nebo věřící, kteří jim pomáhají.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (jedna z mála povedených českých komedií posledních let)

V kinech nečekaně tato povedená komedie Andyho Fehu diváky trochu minula, na festivalech ale patří k nejnavštěvovanějším projekcím. Myslíme si, že její docenění širokou veřejností teprve přijde.
Kámoši Shoky a Morty jsou youtuběři s raketovou kariérou, která po posledním videu ale přestala šlapat a sklidili za něj místo lajků veřejně prospěšné práce. “Poslední velká akce” by mohla zachránit jejich pověst a tak se společně s lovkyní duchů a prodejcem vysavačů vydávají po dálnici D1 objasnit záhadu Devítí křížů.

Celý program Finále Plzeň najdete zde: https://film.festivalfinale.cz/
Vstupenky stojí 100,- Kč, různé druhy akreditací umožňují vyzvednutí daného počtu jednotlivých vstupenek.
Festival se koná od pátku 24. září do středy 29. září 2021.

-red-
foto/video: Totalfilm Media © 2021