Nepřehlédněte

Tady bude pohoda, i kdyby nás to stálo život! Začíná komediální seriál Osada

Do chatové osady Záhoří jezdil už jejich děda, jejich rodiče, a budou jezdit i jejich děti. Platí neměnná pravidla a tradice. Někdo zbohatl, někdo naopak. Stali se z nich pravičáci i levičáci, Pražáci i Moraváci, liberálové i milovníci tradičních hodnot, staří i mladí. Vzdálili se sobě na hony. Kdeco vidí jinýma očima, neshodli by se v práci, u televizního programu, ani u voleb. Vůbec by se totiž nepotkali. Bubliny. Výbušná směs. Ale nakonec se všichni nějak vrátí k tomu nejdůležitějšímu, co vnímají společně: na chatě je pohoda, i kdyby je to mělo stát všechny zbytky sil.

Osada (foto: Česká televize)

Scenárista Petr Kolečko, zodpovědný mimo jiné za úspěšné seriály Most nebo Lajna, ve spolupráci s režisérem Radkem Bajgarem, přináší epizodický seriál zkoumající český fenomén chataření. V jedné osadě se tak potkává řada velice specifických figurek, jako spisovatelka románů červené knihovny, nepraktický ajťák sekající dřevo podle návodů na internetu, americký náčelník, voják v záloze s mimořádnou znalostí parfémů nebo milionář, který tají svůj majetek. A tak diváci od září mohou po třináct pátečních večerů prodlužovat léto odjezdem na chatu s Myšičkou, Plodkovou, Hanákem nebo Chýlkovou.

Seriál si podle slov tvůrců kromě humorných historek o izolování studny, indiánském twerku, nevydařeném grilování, ortodoxním židovi odmítajícím sobotní práce okolo chalupy z důvodu šábesu nebo instalaci nejmodernějšího bezpečnostního systému na dřevěnou roubenku klade za cíl i spojovat společnost, která na pospolitost ve svých názorových bublinách tak nějak zapomněla. „Ztrácíme schopnost domlouvat se, ve výsledku se pak nemáme rádi, a nakonec se vše může zradikalizovat. A tak jsem hledal prostředí, kde se přirozeně potkávají velmi různí lidé,“ komentoval záměr režisér Bajgar.

Osada

Tvůrci proto od píky postavili vloni na podzim osadu dřevěných chatek v prostředí nižborských rybníků a okolí Berounky, kde by se podle již psaného scénáře ke druhé sérii měly brzy zase rozeběhnout kamery. Kromě situační i verbální komiky, pestrého obsazení a v tuzemsku velice populární tematiky seriál zaujme určitě plejádou postav, z nichž každá dostává na obrazovce svůj prostor. Ukazuje soužití chatařů z nejrůznějších názorových proudů, ať už jde o Pražáky, Moraváky, pravičáky, levičáky, staré či mladé. V situaci, kdy debata o injekci má moc do krve rozhádat celé rodiny, by mohlo jít o potřebnou odpočinkovou nadsázku.

Skoro padesát let staří Chalupáři jsou milovaným a reprízovaným kultem dodnes. Jak dopadne aktualizace seriálu o českém rekreačním fenoménu pro nové tisíciletí se dozvíme každý pátek na ČT1.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2021

%d blogerům se to líbí: