Nepřehlédněte

Ve středu startuje Future Gate Festival, dorazí režisérská hvězda Neill Blomkamp

Hlavním hostem letošního festivalu science fiction filmů a kultury Future Gate, který proběhne v Praze od 15. do 20. září 2021, bude kanadský režisér Neill Blomkamp. Tvůrce celosvětově úspěšných filmů District 9 nebo Elysium představí osobně v pražské části festivalu svou hororovou novinku Demonik a zúčastní se projekcí svých nejznámějších děl. Festival navštíví také režisér Chino Moya, jehož film Utajení bohové bude uveden v hlavní festivalové soutěži, Danielle Kummer, autorka dokumentárního filmu Vetřelec na jevištia Marc Fehse, režisér filmu Sky Sharks

Neill Blomkamp (foto: Variety)

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj 8. ročník v pražském kině Lucerna, poté se přesune do Brna a dalších měst. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a dokumentů přinese nově i soutěž studentských filmů. Letošní ročník se ponese
v postapokalyptickém duchu, reaguje tak pomyslně na koronavirovou pandemii, která už více než rok a půl paralyzuje život celého světa. Ozvěny festivalu se budou konat v Šumperku, slovenských Košicích a Plzni.

Do hlavní festivalové soutěže letos dramaturgové vybírali z přihlášených rekordních 500 filmů. Výsledný výběr 5 titulů je žánrově pestrý a nabídne divákům filmy z celého světa. Turecké komorní drama Ve stínech režiséra Erdema Tepegoze v hlavní roli s Numanem Acarem (Aladin, Spider-Man) je kritikou kapitalismu a atmosférou se odkazuje na román 1984 George Orwella. Velkolepá evropská koprodukce Utajení bohové je debutem španělského režiséra Chino Moyi. Film je potemnělou mozaikou několika lidských osudů, která diváka provádí různými kouty dystopické Evropy.

Ve stínech (foto: archiv)

Americký snímek Lapsis byl uveden na řadě světových festivalů a získal například hlavní cenu na festivalu v Bucheonu. Film je vtipnou parafrází na současný globalizovaný svět a život on-line. Režisér Neill Blomkamp po sci-fi blockbusterech Elysium a Chappie okusil nový žánr. Hororová novinka s nadpřirozenými silami Demonik slibuje napínavou podívanou. Pátým soutěžním a zároveň zahajovacím filmem festivalu je francouzský snímek Poslední mise záhadného Paula W.R. Ambiciózní, vizuálně podmanivý debut režiséra a scenáristy Romaina Quirota reaguje na klimatické nebezpečí a představuje svět, kde většina volně žijících živočichů vyhynula, zásoby ropy, uhlí a plynu došly.

Demonik (foto: archiv)

O hlavní ceně rozhodne tříčlenná mezinárodní porota. Cenu diváků zvolí sami diváci v Praze a Brně. Kromě soutěžní části festival nabídne sekci legend žánru a sekci dokumentárních filmů. První tvoří snímky, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj science fiction. Pro postapokalyptický žánr to je především úspěšná série Šílený Max. První a druhý díl, letos slaví 40 let od svého prvního uvedení, budou na festivalu promítnuty jako mini-maraton za sebou. Dokumentární sekce nabídne kromě promítání vlastních snímků také diskuze na
témata ekonomická nerovnost, vyčerpání zdrojů nebo jaderné hrozby.

Mel Gibson ve filmu Šílený Max (1979)

Ve výběru dokumentů je také snímek Vetřelec na jevišti. Film pojednává o skupině britských řidičů autobusů, kteří vytvořili s minimálním rozpočtem divadelní adaptaci proslulého hororu Ridleyho Scotta Vetřelec, a dokázali vyprodat slavné londýnské West End divadlo.

Vetřelec na jevišti

Novinkou 8. ročníku festivalu je soutěž studentských filmů. Svůj film mohli přihlásit studenti působící na některé z filmových škol v České a Slovenské republice. Přihlášeno bylo téměř 50 žánrových sci-fi filmů, ze kterých dramaturgové vybrali ty nejlepších. Tři snímky, které porotu nejvíce zaujaly, získají hodnotné ceny od společnosti Canon a vouchery do postprodukčních studií. Nejlepší film získá cenu ve tvaru brány Future Gate.

Program Neilla Blomkampa na festivalu:
Praha Lucerna / Velký kinosál 15.9. 21:00 District 9 + Q&A
Praha Lucerna / Velký kinosál 16.9. 21:00 Demonik + Q&A
Praha Lucerna / Velký kinosál 17.9. 16:30 Krátké filmy Neilla Blomkampa + Q&A
Praha Lucerna / Velký kinosál 17.9. 21:00 Elysium + Q&A

-red-
zdroj: Future Gate Festival 

%d blogerům se to líbí: