Nepřehlédněte

Ve Zlíně byla uvedena restaurovaná klasika Hotel modrá hvězda

Nebývalý zážitek čekal v pátek večer na návštěvníky Zlín Film Festivalu. Měli možnost vidět poprvé na velkém plátně restaurovanou klasiku české filmové komedie Hotel modrá hvězda. Digitálně restaurovaný film z roku 1941 režiséra Martina Friče se do Zlína vrátil po osmdesáti letech. Premiéru měl tehdy na Filmových žních ve Zlíně 31. července 1941 a získal tam Cenu města Zlína. V hlavních rolích se představili Nataša Gollová a Oldřich Nový. Film patří i dnes po tolika letech k nejreprízovanějším filmům české kinematografie na všech českých televizích.

Promítání filmu předcházel od 18 hodin program na červeném koberci s Janem Čenským a s vystoupením Luhačovického okrašlovacího spolku Calma. O úvod k filmu se postaral zlínský filmař Jiří Madzia.

Populární herecké trio Nataša Gollová, Oldřich Nový a Adina Mandlová dva roky po Kristianovi (1939) znovu spojilo síly s režisérem Martinem Fričem, aby natočili remake romantické komedie Karla Lamače Zamilovaný hotel (Das verliebte Hotel) z roku 1933. Děj obou filmů se točí okolo titulního hotelu. Ten zdědila sebevědomá a přičinlivá Zuzana (Gollová), které se snaží jednak vzkřísit neprosperující podnik, jednak získat srdce zámožného Vladimíra (Nový), který trpí ve vztahu s elegantní Miladou (Mandlová). Oblíbená prvorepubliková komedie je založena jednak na hereckém souladu hlavních představitelů, kteří dostali velký prostor projevit svůj komediální talent, jednak na důvtipně rozehraném příběhu. Snímek byl v roce 1941 oceněn Cenou města Zlína na Filmových žních, Nataša Gollová pak obdržela národní cenu za herecký výkon.

Hotel Modrá hvězda (foto: NFA)

Oblíbená prvorepubliková komedie je založena jednak na hereckém souladu hlavních představitelů, kteří dostali velký prostor projevit svůj komediální talent, jednak na důvtipně rozehraném příběhu. Ve filmu Hotel Modrá hvězda se diváci setkají i s dalšími umělci, kteří se vypracovali mezi čelné představitele českého filmu, ať už je to Theodor Pištěk či Ladislav Pešek nebo Jan Pivec.

Hotel Modrá hvězda – Oldřich Nový (foto: NFA)

Film byl v roce 2021 digitálně restaurován za spolupráce Národního filmového archivu a Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary ve studiích Universal Production Partners a Soundsquare v Praze.

Do vybraných kin se film vrátí 16. září v distribuci Národního filmového archivu.

-red-
foto/video: NFA, Zlín Film Festival, archiv © 2021

%d blogerům se to líbí: