3KinoFest: Začátek listopadu bude v Praze ve znamení filmů z Visegrádu

Již poosmé se bude v Praze konat Mezinárodní filmový festival 3KinoFest, zaměřený na středoevropskou kinematografii. Od 3. do 12. listopadu budou v sálech Městské knihovny v Praze a Kina Atlas uvedeny v soutěžní sekci filmové novinky ze čtyř středoevropských zemí, z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Mezinárodní odborná porota letos opět udělí ceny ve třech kategoriích.

Českými a slovenskými zástupci v soutěži jsou filmy Okupace – Michala Nohejla, Prvok, Šampon, Tečka a Karel – Patrika Hartla, Marťanské lodě – Jana Foukala, Zátopek – Davida Ondříčka, Zpráva – Petera Bebjaka, Muž se zaječíma ušima – Martina Šulíka a film Atlas ptáků Olma Omerzu.

Maďarskou kinematografii zastupují snímky Prasklina – Balázse Krasznahorkaie,  Spirál – Cecilie Felméri, Jiná smečka – Hajni Kis, Éden – Ágnes Kocsis a Jsi tak perfektní!Így vagy tökéletes Pétera Varsicse.

Jiná smečka

Za Polsko soutěží filmy Každý má svoje léto – Tomasze Jurkiewicze, 25 let neviny – Jana Holoubka, Mistr – Macieje Barczewského, Jednoduché věci – Grzegorze Zariczného, Černá ovce  – Aleksandra Pietrzaka, Bůh internetu – Joanny Satanowské, Nezanechat stopy – Jana P. Matuszyńského, Sněžit už nikdy nebude – Małgorzaty Szumowské, Magnezja – Macieje Bochniaka a Bílý potok – Michała Grzybowského.

Magnezja

V porotě, která udělí Cenu za nejlepší celovečerní hraný film, Cenu za nejlepší celovečerní hraný debut a Zvláštní cenu zasednou: polská herečka Sonia Bohosiewicz, slovensko-maďarská herečka Vica Kerekes, česká scenáristka a režisérka Beata Parkanová, generální ředitel Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký a umělecký ředitel Gdynia Film Festivalu Tomasz Kolankiewic.

Vica Kerekes (foto: archiv)

Do letošního programu jsou díky spolupráci se Solanin Film Festiwal uvedeny snímky v rámci cyklu “Generace Kolumbů” v zemích Visegrádu mýtus vlastence a hrdiny, který byl realizován mj. díky podpoře Institutu Adama Mickiewicze.

Kromě soutěžních filmů festival divákům nabídne sekci Vizionáři střední Evropy, ve které se věnuje představení významných osobností. V rámci této sekce se diváci mohou těšit na dosud největší retrospektivu zfilmovaných děl polského spisovatele Stanisława Lema. Z New Yorku přiletí na festival Shalom Tomáš Neuman, výtvarník zastoupený v prestižních galeriích po celém světě, jehož životním tématem je ekologický pop-art. Setkání s autorem ozvláštní projekce krátkého dokumentu o jeho tvorbě.

Mezi vizionáře také patřil George Stephenson, kterého zmiňuje krátkometrážní film Parní nostalgie, který nabízí umělecky natočený příběh parních lokomotiv.

V rámci doprovodného programu proběhne výstava autorských plakátů studentů Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) na téma nový vizuál festivalu 3KinoFest očima studentů grafického designu, výstava soutěžních komiksů na motivy Stanisława Lema Budoucnost v bublinách a výstava plakátů ke 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny.

Podrobný program a akreditace naleznete na www.3kino.cz

zdroj: Pavel Soušek
foto/video: MFF 3Kino, Totalfilm Media © 2021