Nepřehlédněte

Poslední závod natáčený za extrémních podmínek odhaluje první záběry

Jedno z českých nejnáročnějších natáčení za poslední roky probíhalo letos na jaře v Krkonoších. Na hřebenech našich nejvyšších hor probíhalo natáčení tragického příběhu českých sportovců z roku 1913. Dnes tvůrci zveřejnili první krátký teaser, ve kterém účinkuje zatím pouze Kryštof Hádek, představitel Bohumila Hanče. Očekávaný snímek režiséra Tomáše Hodana a producenta Ondřeje Beránka z Punk Film vstoupí do českých kin 17. února 2022.

Přesně před 135 lety, 19. listopadu 1886, se narodil Bohumil Hanč. Tragicky zahynul o 27 let později spolu s Václavem Vrbatou během lyžařského závodu na hřebenech Krkonoš a z jejich příběhu se stala legenda. Právě v den výročí Hančova narození tvůrci zveřejňují první teaser se záběry z nového snímku Poslední závod, který vypráví o tomto dramatu. Film režiséra a scenáristy Tomáše Hodana ukáže, co se tehdy opravdu stalo, bez dobových nánosů a polopravd. Do příběhu se tak vrací i důležitá postava pražského Němce Emericha Ratha, který se s nasazením života snažil Hanče zachránit.

Poslední závod (foto: Punk Film)

V roce 2013 jsem si na krkonošských hřebenech poprvé podrobně přečetl příběh Hanče, Vrbaty a Ratha. Hned jsem věděl, že chci udělat film, ale netušil jsem, že s těmito pány strávím devět let života. Několikrát jsme se ocitli v situaci, kdy to vypadalo, že film Poslední závod nikdy nevznikne. Právě vytrvalost, zarputilost a odhodlání všech zúčastněných, zejména Bohumila Hanče, mi byly inspirací, abych to nevzdal, nezabalil to,“ říká režisér Tomáš Hodan.

Tomáš Hodan a producent Ondřej Beránek

Natáčelo se od konce února do konce dubna letošního roku na autentických místech a v extrémních podmínkách na hřebenech Krkonoš, na Labské boudě, Medvědí boudě, Brádlerových boudách, v Hostinném, na Jizerce, v Lázních Toušeň, Škvorci, Lukově u Loun a v Praze.

Herci z filmu Poslední závod

Film Poslední závod je pro mě srdcová záležitost. Příběh Bohumila Hanče mě zajímal už od dětství, kdy jsem o něm slyšel poprvé na škole v přírodě. Nyní jsem tak mohl podrobně zažít okamžiky z jeho života. A to přímo na konkrétních místech, kde se jeho osud skutečně odehrálA těch několik týdnů natáčení v mrazu, mlze a závějích na krkonošských hřebenech byla už jen třešinka na dortu,” dodává Kryštof Hádek.

Poslední závod Marek Adamczyk (Rath), Jan Nedbal (Feistauer) (foto: Nikolas Tušl)

„Po sto let byl příběh Hanče a Vrbaty překrucován, aby vyhovoval momentální společenské a politické situaci. Postava sportovce Emericha Ratha byla zcela vymazána. Studiem dobových materiálů se nám podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal,“ říká producent filmu Ondřej Beránek ze společnosti Punk Film.

Reportáž z natáčení čtěte zde

V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy dramatického příběhu ztvárnili Judit BardosMarek AdamczykOldřich KaiserVladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jan Nedbal, Jaroslav Plesl a další známí herci. Film Poslední závod vznikl v produkci společnosti Punk Film v koprodukci s Českou televizí.

-red-
foto/video: Punk Film © 2021
s využitím: Markéta Faustová, 2media © 2021

 

%d blogerům se to líbí: