V soutěži 24. Festivalu francouzského filmu zvítězil film Jane očima Charlotte

Dokumentární snímek Jane očima Charlotte zvítězil v diváckém hlasování v soutěžní sekci 24. Festivalu francouzského filmu o cenu TV5MONDE. Režijní debut Charlotte Gainsbourg je dokumentárním portrétem její matky Jane Birkin, britské zpěvačky, herečky a modelky. V důvěrném rozhovoru odhalují rodinnou historii a intimní vzpomínky na zesnulého otce a manžela Serge Gainsbourga a probírají témata jako je mateřství, kult krásy, alkoholismus nebo vystupování ze stínu slavných rodičů. Soutěžní sekce festivalu nabídla osm filmů, které nebyly dosud uvedeny v české kinodistribuci a které soutěžily o cenu TV5MONDE.

Jane očima Charlotte

Druhé místo v diváckém hlasování obsadil film Delikatesa režiséra Érica Besnarda. Příběh se odehrává ve Francii XVIII. století. Prestiž šlechtického sídla závisí především na tom, jak dobré jídlo se tam podává. Když vévoda z Chamfortu propustí ze svých služeb talentovaného kuchaře Mancerona, ztrácí muž o vaření zájem. Po návratu domů se seznamuje se záhadnou Louise, se kterou se rozhodnou otevřít první francouzskou restauraci.

Delikatesa

Na třetím místě se umístil životopisný snímek De Gaulle režiséra Gabriela Le Bomina, který je zasazen do roku 1940, kdy se de Gaulle, který chce pokračovat ve vojenské ofenzívě, dostává do opozice vůči maršálu Pétainovi. Celá jeho rodina prchá do exilu do Bretaně. Zatímco se začíná rýsovat příměří, de Gaulle se rozhodne odejít do Londýna, kde mu jeho spojenec Churchill umožní promluvit 18. června v BBC. Po dlouhých peripetiích se rodina konečně setkává v britské metropoli.

Film France režiséra Bruno Dumonta ze soutěžní sekce Cena diváků TV5MONDE byl zakoupen do české kinodistribuce společností Film Europe, která ohlásila premiéru filmu na březen 2022. France je portrétem ženy, televizní novinářky a zároveň Francie a jejího systému sdělovacích prostředků. V hlavní roli neohrožené novinářky se představí Léa Seydoux.

France

Festival francouzského filmu uvedl 49 filmů během 151 projekcí. Třemi nejnavštěvovanějšími filmy se staly snímky Paříž, 13. obvod, Haute Couture a Hlas lásky.
Tradiční akce nabídla i doprovodný program, sekci VR v prostorech Galerie 35 či speciální představení filmu Edith Piaf k 90 letům Studia Barrandov.

-red-
zdroj: G. Zajícová
foto/video: Francouzský institut, Totalfilm Media © 2021