Festival francouzského filmu odstartoval, kromě Prahy se promítá i v regionech

V Praze dnes začíná Festival francouzského filmu. Na filmové novinky ze země galského kohouta se můžete letos vydat od 18. do 24. listopadu do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival současně proběhne také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě. V hlavní programové části 24. ročník festivalu uvede deset předpremiérových titulů, v jejichž čele stojí hudební snímek inspirovaný životními osudy kanadské zpěvačky Céline Dion Hlas lásky. Tím festival v pražském kině Lucerna také oficiálně startuje.

Hlavní roli zpěvačky Aline ztvárnila oblíbená francouzská herečka Valérie Lemercier, která je autorkou scénáře i režisérkou tohoto snímku. Film měl svou premiéru na letošním festivalu v Cannes.

Mezi předpremiérami zazáří také francouzsko-český animovaný film Přes hranici režisérky Florence Miailhe. Celovečerní snímek vytvořený netradiční technikou animované malby na skle získal Zvláštní uznání poroty na letošním festivalu animovaného filmu v Annecy a vypráví nevšední příběh o cestě za svobodou a nadějí.

Na programu je také psychologická kriminálka Milenci uvedená v oficiální soutěži na festivalu v Benátkách v roce 2020. Režisérka Nicole Garcia zde zpracovala poutavým způsobem téma milostného trojúhelníku. Protagonisty tohoto snímku s prvky filmu noir jsou Stacy Martin, Pierre Niney a Benoît Magimel.

V předpremiéře uvede festival také nejnovější film významného francouzského režiséra Jacquese Audiarda Paříž, 13. obvod. Černobílý snímek nositele několika Césarů, který soutěžil o letošní Zlatou palmu v Cannes, je sondou do života dnešních třicátníků, kterou doprovází dynamická hudba francouzského vizionáře elektronické hudby Roneho.

Do prostřední pařížského módního salónu Dior přenese diváky film režisérky Sylvie Ohayon Haute Couture s Natalie Baye v hlavní roli.

Festival nabídne také adaptaci prózy Philippa Rotha Milostné rozmluvy. Pod názvem Podvod ji na filmové plátno přenesl režisér Arnaud Deplechin a do hlavní role spisovatele Philipa obsadil Denise Podalydèse, v roli Philipovy milenky se představí Léa Seydoux.

Podvod (foto: Festival francouzského filmu)

Pražská část přehlídky nabídne v soutěžní sekci osm filmů, které nebyly dosud zakoupeny do české kinodistribuce a které budou soutěžit o cenu TV5 MONDE. Diváci se tak mohou těšit například na životopisný snímek De Gaulle, Milostné historky Emmanuela Moureta či na nejnovější film Tonyho Gatlifa Tom Medina uvedený letos v Cannes.

Milostné historky (foto: Festival francouzského filmu)

Fokus věnovaný Charlotte Gainsbourg připomene významné životní jubileum této známé francouzské herečky a zpěvačky. Fokus představí celkem šest snímků z její tvorby, mezi nimi i filmovou adaptaci divadelní hry Marguerite Duras Suzanna Andler v režii Benoita Jacquota. Na letošním festivalu v Cannes byl uveden také dokumentární snímek Jane očima Charlotte, který přináší pohled Charlotte Gainsbourg na její matku Jane Birkin.

Festival uvede rovněž cyklus filmů významného politicky angažovaného tvůrce a prezidenta Francouzské filmotéky Costy Gavrase. V rámci tohoto cyklu budou uvedeny čtyři rané Gavrasovy filmy a jeho nejnovější snímek Dospělí v místnosti.

Pražskou část festivalu završí pocta velikánovi francouzské kinematografie Jean-Paul Belmondovi. V rámci pocty budou uvedeny snímky Muž z Ria, Bláznivý Petříček a Opice v zimě charakterizující široké žánrové rozpětí jeho herecké kariéry. Na programu nebude chybět ani oblíbený Večer krátkých filmů.

Jean-Paul Belmondo (foto: archiv)

Ve zvláštním uvedení festival připomene šedesát let od vzniku kultovního filmu Jules a Jim Françoise Truffauta. Tento snímek se navíc stal inspirací pro letošní vizuál festivalu, autorem fotografie z natáčení Julese a Jima je renomovaný fotograf Raymond Cauchetier.


Uvedením snímku Edith Piaf pak Festival francouzského filmu oslaví společně se Studiem Barrandov 90. výročí barrandovských studií, které se podílely na vzniku celé řady zahraničních filmů včetně Edith Piaf.

-red-
foto/video: Festival francouzského filmu © 2021