Za dva týdny startuje Festival francouzského filmu, zahájí ho film o Céline Dion, uctí i Belmonda

Za dva týdny odstatuje 24. festival francouzského filmu. V Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě nabídne virtuální realitu a 49 filmů zahrnující nedávno uvedené divácké hity, klasiky nejen s nedávno zesnulým Jeanem-Paulem Belmondem i několik předpremiér.

Festival zahájí snímek Hlas lásky, volně inspirovaný životním příběhem Celine Dion, který ohromil diváky letos v Cannes. Francouzská zpěvačka Valérie Lemercier se nejen ujala hlavní role, ale napsala i scénář a film režíruje. Do kin jej uvede 18. listopadu Bioscop.

Další předpremiérou bude sonda do života současných mileniálů v kulisách Paříže, 13. obvodu. Černobílé obrazy režiséra Jacquese Audiarda provází dynamická elektronická hudba interpreta Roneho. Do kin ho uvede společnost Aerofilms, rovněž 18. listopadu.

Českou stopu ve francouzské kinematografii zastupuje koprodukce Přes hranici, první film vytvořený unikátní animací malby na skle. Příběh dětí prchajících z rodné země zaujal diváky již na řadě tuzemských i zahraničních festivalů. Film na festivalu doprovodí delegace tvůrců vč. režisérky Florence Miailhe.

Na programu je také psychologická kriminálka Milenci uvedená v oficiální soutěži na loňském festivalu v Benátkách. Režisérka Nicole Garcia zde zpracovala poutavým způsobem téma milostného trojúhelníku.

Hlavním hrdinou komedie Machr na 30 dnů je nemotorný policista, jehož život změní nešťastná diagnóza. Jakmile se takto vymaní z pudu sebezáchovy, roztočí se kolo bláznivých zážitků.

Příběh z roku 1899 s názvem Anarchisti vypráví o policistovi, který ke pověřen i filtrovat anarchistickou buňku.

Do prostřední pařížského módního salónu Dior přenese diváky film Haute Couture s oblíbenou Natalie Baye v hlavní roli. Příběh dívky, která se do světoznámého módního konglomerátu dostane náhodou, se nebojí tnout do prostředí módy a podmínek pracovnic v tomto průmyslu.

Haute Couture

Festival nabídne také adaptaci prózy Philippa Rotha Milostné rozmluvy. Pod názvem Podvod ji na filmové plátno přenesl režisér Arnaud Deplechin a do hlavní role spisovatele Philipa obsadil Denise Podalydèse, v roli Philipovy milenky se představí Léa Seydoux.

Atraktivní prostředí sportovní gymnastiky s názvem Olga, ve kterém se ve vedlejších rolích kvůli autenticitě objevují skutečné sportovkyně.

Hostem festivalu legenda Costa Gavras

Hostem festivalu bude oscarový režisér Costa Gavras. Držitel více než dvaceti ocenění je politicky angažovaným tvůrcem a jedním z nejvýznamnějších francouzských tvůrců. Festival uvede čtyři jeho snímky včetně nejnovějších Dospělých v místnosti tematizujících řeckou ekonomickou krizi a spory země s Evropskou unií.

Costa Gavras (foto: archiv)

Francouzský film ve virtuální realitě

Pražští návštěvníci budou mít vůbec poprvé příležitost francouzské krátké filmy zažít i ve virtuální realitě. Program Kino 360° v Galerii 35 nabídne během festivalu headsety s krátkými VR filmy s nejrůznější tematikou.

Pocta Jeanu-Paulu Belmondovi

V Praze budou i promítnuty tři kultovní snímky s legendárním francouzským bouřlivákem. Diváci se mohou těšit na jeden z jeho nejznámnějších filmů, Muže z Ria, ale i zástupce nové vlny Bláznivého Petříčka režiséra Jean-Luca Godarda nebo Opici v zimě, ve které se Belmondo objevil s hercem Jean Gabinem.

Jean Paul Belmondo ve filmu Muž z Acapulca (1973)

Festival probíhá od 18. do 24. listopadu. V jeho průběhu vám přineseme recenze filmů, tematické články, ale i rozhovory s tvůrci.
Kompletní program najdete na stránkách festivalu.
Vstupenky jsou již nyní v předprodeji.