Běžná selhání nás nadchla už při čtení scénáře, říká Taťjana Medvecká (video)

Tři ženy různých generací čelí svým osobním krizím ve chvíli, kdy je město, v němž žijí, zasaženo podivným přírodním jevem způsobujícím náhodné výbuchy. Jejich příběh v průběhu jednoho dne sleduje film Běžná selhání, který během léta natáčela v Česku rumunsko-maďarská režisérka Cristina Groșan podle scénáře spisovatelky a scenáristky Kláry Vlasákové. Hlavní role ztvárňují Taťjana Medvecká, Beata Kaňoková, Vica Kerekes, Jana Stryková či Rostislav Novák ml. Premiéra je v plánu na podzim 2022.

Na počátku scénáře Kláry Vlasákové stála myšlenka blížící se katastrofy a nevysvětlitelných detonací, které zahlcují město. Na scénáři mě zaujala jeho podprahová znepokojivost, pocit, že se něco děje. Klára ho psala už před lety, ale dnes je jeho znepokojivost ještě umocněná dobou covidu nebo hrozící ekologickou katastrofou, která visí ve vzduchu,“ říká představitelka jedné z hlavních rolí Taťjana Medvecká.

Postupem času s dalším vývojem filmu a po vstupu režisérky do projektu se ale základ vyprávění přesunul od tématu katastrofy k hlavním postavám a osobním dramatům. Běžná selhání nejsou epický akční sci-fi film; jde o psychologické drama, které se zabývá vnitřními konflikty tří postav, vysvětluje režisérka Cristina Groșan.

Běžná selhání – režisérka Cristina Grosan

Moje postava řeší velké krize a bilancuje, jestli její život vůbec dává smysl. Do toho se v pozadí dějí opravdu důležité věci, ale to ona tolik nevnímá, pro ni jsou v tuhle chvíli důležitější osobní problémy,“ vypráví Beata Kaňoková. „Scénář jsme přečetla jedním dechem, byla jsem z něj úplně nadšená a hned jsem věděla, že chci právě postavu Silvy hrát,“ dodává Kaňoková.

Běžná selhání – Beáta Kaňoková s Janou Strykovou

Nejstarší z hrdinek filmu, čerstvě ovdovělá Hana, dostane nečekaně výpověď, Silvu zasáhne krize mateřství a nejmladší Tereza uteče z domova. Dohromady je svede teprve chaos, který znenadání jejich město postihne. Rostoucí panika a krizová situace mohou hrdinkám paradoxně pomoci narovnat své životy.

Svým způsobem se ve mně a ve scenáristce Kláře skrývají všechny tři hlavní postavy. Jak teenagerka, tak žena ve středním věku po třicítce i žena po šedesátce. Mám je jako postavy ráda všechny stejně a doufám, že diváci o ně budou mít strach a že na konci budou dojatí,“ věří režisérka.

Producent Marek Novák zmiňuje i další, specifickou příběhovou linii. Pozoruhodný je vztah nejstarší Hany k jejímu robotickému psovi. Ve svém osamění se k němu upne. Motiv vztahu k neživým věcem, který sám o sobě je strašně živý a intenzívní, je fascinující. Navíc si myslím, že je to docela aktuální téma a budeme se s ním dál setkávat, říká Marek Novák ze společnosti Xova Film.

Běžná selhání (foto: Bontonfilm)

Postavu Hany hraje Taťjana Medvecká. „Před natáčením mi toho psa robota ukázali a mně to připadalo jako taková technická obluda. Vypadalo to jako taková kobylka, měla jsem z toho skoro strach. Ale produkce toho robota oblékla do chlupatého kožichu a najednou to bylo něco úplně jiného, najednou mi přišlo, že by takového psa mohl mít někdo rád. Když jsem ho pak venčila, tak jsem si nepřipadala jako úplný šílenec,“ směje se při vzpomínce na natáčení Medvecká.

Scenáristka, producent, herečky a herci jsou z Česka, natáčelo se v Praze a Plzni, část štábu byla díky česko-maďarsko-italsko-slovenské koprodukci mezinárodní. Oficiálním jazykem natáčení byla proto angličtina, pro výsledek filmu je ale stěžejní komunikace mezi herci a režisérkou.

-red-
zdroj: Lukáš Vedral
foto/video: Bontonfilm, Xova Film © 2021