Nepřehlédněte

Začíná Scandi, přehlídku severských filmů nabízí rekordních 30 kin

Dnes začala přehlídka současných severských filmů SCANDI, potrvá do úterý 25. ledna. Do programu 8. ročníku se zapojilo rekordních 30 kin, k tomu nabídne program i Virtuální kinosál Edisonline. Co se týče filmové nabídky, čeká nás 11 festivalových předpremiér exkluzivně v kinech, 15 starších snímků, které v běžné kinodistribuci nebyly uvedeny, a 5 švédských němých filmů, které změnily kinematografii. Co dalšího přehlídka nabídne?

Letos na přehlídce přivítáme režisérku filmu Margrete – Královna severu Charlotte Sieling (s režisérkou připravujeme rozhovor). Společně s ní přijede Birgitte Skov, producentka nejen tohoto filmu, ale také snímku Tygři, který bude mít na SCANDI taktéž svou premiéru. Film Margrete se točil primárně v českých lokacích, tudíž jim Česká republika není cizí.

Obě přijedou na zahajovací večer, který proběhne 19. 1. od 18:00 v Kině Lucerna. Po zahajovací projekci proběhne krátká debata. Kdo ji nestihne zde, 20. ledna v 18:00 poté mohou přijít na projekci filmu v Edison Filmhubu, kde diskuse proběhne také.

Režisérka Charlotte Sieling svou tvorbu divákům představila primárně seriály jako Vláda, Most nebo Homeland (Ve jménu vlasti).

Hvězda filmu Margret Trine Dyrholm s režisérkou Charlotte Sieling

Diváci se však mohou těšit i na další debaty, úvody a doprovodné akce k filmům. Ve čtvrtek v brněnském Kině Art Skandinávský dům uvede film Tove. Před filmem promluví překladatelka titulků Lucie Olešová.

V Edison Filmhubu po debatě k Margrete bude diváky čekat také přednáška o Norsku pořádaná Cestovatelským kinem.

V pátek 21. 1. v Edison Filmhubu zahájí Scandi dvojitý večer němých filmů s živou hudbou. Začne snímkem Häxan: Čarodějnictví v průběhu věků s DJ Prezidentem Lourajderem. V sobotu bude pokračovat filmem Poklad pana Arna, který doprovodí hudebním Casio Loyal. V Kině Lucerna se pak můžeme těšit na úvod k filmu Gösta Berling.

Tyto dny budou doprovázeny tematickou světelnou show od 5-MeO-TAR. V sobotu návštěvníky pak ještě čeká afterparty s DJ Prezidentem Lourajderem.

Häxan: Čarodějnictví v průběhu věků

V neděli 23. 1. se bude v Edison Filmhubu křtít kniha se dvěma povídkami autorky Tove Janssonové a debata k filmu Tove. Debatu povede redaktorka z nakladatelství Argo Hana Zahradníková společně s překladatelkou Janou Holou. Celá debata vzniká pod záštitou Skandinávského domu. Ten stejný den Skandinávský dům uvede i v Kině Art němý snímek Vozka smrti.

V pondělí 24. 1. Ryan Keating-Lambert probere film Utéct s afghánským novinářem v rámci svého pravidelného cyklu Movie Barf Monday v Edison Filmhubu.

Poslední den čekají diváky debaty rovnou dvě. V 16:30 Petr Fischer povede diskusi na téma mladých filmových hvězd k filmu Nejkrásnější chlapec na světě. V 19:00 se poté představí naše studentská porota, aby s docentkou Helenou Březinovou rozebrala překlady severských filmů a spojitosti mezi skandinávskou kinematografií.

Co se týče letošní studentské poroty, Scandi přehlídka se spojila se sdružením Alting – Spolkem studentů skandinavistiky vzniklou na FF UK. Ta v rámci celého týdne bude vybírat vítěze z premiérových snímků. Nejlepší film vyhlásí po debatě v kině Edison Filmhub. V porotě jsou zastoupeny tři severské jazyky, a to norština, švédština a dánština.

Letos nás v rámci přehlídky čeká první online industry diskuse na téma Proč je skandinávský film ve světě tak úspěšný? Ta proběhne 25. ledna od 15:30. Bude rozdělena do tří panelů, první se zaměří na produkci skandinávských filmů, politiku a efektivitu. Vše se vysvětlí na příkladu Margrete – Královny severu. Druhá část se podívá na skandinávské, české a slovenské modely v kinematografii a nejlepší pojetí i co se týče audiovizuální výchovy a festivalové reprezentace. Online panel bude zakončen třetí částí o tom, jak to, že skandinávská kinematografie zastupuje tak významný podíl světového filmu.

Diskusní panel bude dostupný na sociálních sítích SCANDI a Cineuropa, promítat se bude také v kavárně Edison Filmhubu.

-red-
zdroj: K. Soukupová, Film Europe
foto/video: Film Europe © 2022

%d blogerům se to líbí: