Natáčecí plán pro ně neplatil: Poslední závod vznikal v extrémních podmínkách (video)

“Každý film se řídí podle předem daného natáčecího plánu. Pro nás ale nic takového neplatilo,” uvádí v úvodu právě zveřejněného videa Ondřej Beránek, producent očekávaného historického dramatu Poslední závod. Film režiséra Tomáše Hodana vypráví skutečný příběh Hanče, Vrbaty a Ratha, účastníků tragického sportovního závodu na hřebenech Krkonoš v roce 1913. Na videu můžete vidět s čím se na vrcholcích našich nejvyšších hor musel štáb i herci potýkat.

“My se snažíme den dopředu podle předpovědi odhadnout co bude a podle toho plánovat. A když pak vyrazíme do terénu, tak se někdy stane, že se to tak rychle mění, že musíme improvizovat,” vysvětluje producent.
Počasí bylo v době natáčení filmu opravdu nevyzpytatelné. Filmaři se mimo jiné ocitli na nechráněných pláních hřebenové oblasti nad Labským dolem a na známých návrších. Točili na reálných místech události a tím si celé natáčení pochopitelně neulehčili.
Režisér Tomáš Hodan k tomu dodává: “Střídají se tady hezké dny s ošklivými, což nám se hodí, protože ten závod měl tehdy různé fáze a různé počasí.” 

Režisér Tomáš Hodan a producent Ondřej Beránek

Slunce a modrá obloha se s vánicí a mrazem na Labské boudě střídají během několika minut. Stejně tak tomu bylo 24. března 1913, kdy Bohumil Hanč (Kryštof Hádek), vyběhl za dobrého počasí jenom v košili do lyžařského závodu, jenž se mu nakonec stal osudným.

Natáčelo se od konce února do konce dubna 2021 v okolí Labské boudy, Medvědí boudy, na Brádlerových boudách, v Hostinném, na Jizerce, v Lázních Toušeň, Škvorci, Lukově u Loun a také v Praze. Bohumila Hanče si zahrál Kryštof Hádek, další postavy ztvárnili Judit BárdosMarek AdamczykOldřich KaiserVladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl a další skvělí herci.

Film Poslední závod vznikl v produkci společnosti Punk Film a v koprodukci s Českou televizí, innogy, Magiclabem, Pavlem Bouškou a Petrem Dědkem.

-red-
zdroj: S. Andělová, M. Faustová, 2media
foto: Nikolas Tušl, video: Punk Film, Bontonfilm © 2021