Cyrano – Silná hudba v moderní adaptaci slavné divadelní legendy (video)

Přes 150 let stará, původně divadelní hra Cyrano z Bergeracu autora Edmonda Rostanda,  se dočkala již nespočtu divadelních a muzikálových inscenování po celém světě. Aktuální Cyrano režiséra Joea Wrighta, který právě vstupuje do kin, je pak již šestou filmovou adaptací. V nových filmech o filmu se dozvíte, proč a jak tvůrci legendární hru převedli do muzikálové podoby.

cyrano-roxana

Místo dlouhých proslovů z původní hry jsou ve filmu písně,” vysvětluje v rozhovoru z placu Peter Dinklage, který se ujal hlavní role tradičně fyzicky hendikepovaného Cyrana. “Ta hudba přispívá k úžasné jedinečnosti a duši filmu, který se vrací k ikonickému námětu,” vysvětluje rozhodnutí původní hru muzikálově přepracovat jeho herecká kolegyně Haley Benett ztvárňující jeho lásku Roxanu.

Složení hudby se ujala tradičně rocková americká kapela The National, i díky nimž se Cyrano dočkal nominace na nejlepší muzikál na Zlatých glóbech a dalších cenách. Na několik cen byla přímo nominován i samotný soundtrack. Otevírací píseň filmu, Someone To Say, byla vloni v říjnu zveřejněna i jako singl. V prosinci se do rádií probojovala i píseň Somebody Desperate, který je původní skladbou pro film a hraje během jeho závěrečných titulků.

V muzikálu byste se měli snažit zachytit zpěv v pohybu, se všemi jeho nedokonalostmi,” popisuje tvůrčí proces na place Bryce Dessner, kytarista a skladatel kapely. “Procítíte lépe daný moment, z placu se stává vaše hřiště,” dovysvětluje Benett důvod, proč nahrávání písní neprobíhalo tradičně ve studiu, ale přímo v průběhu natáčení.

Cyrano má v českých kinech premiéru 31. března v distribuci společnosti Forum Film.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Forum Film © 2022