Dokumentární film Jak jsem se stala partyzánkou vyzývá k odboji proti zapomnění

Česko-slovenský dokumentární film Jak jsem se stala partyzánkou romské režisérky Very Lackové se po úspěších na zahraničních festivalech představí na konci března na mezinárodním filmovém festivalu o lidských právech Jeden svět. Během jara bude film putovat po jeho regionálních projekcích. Film je nyní v české a slovenské kinodistribuci.

Působivý debut s podtitulem Filmový odboj proti zapomnění o hledání osobní i romské identity skrze rodinný příběh a dějiny druhé světové války si už dokázal získat diváctvo na festivalech v Německu – mezinárodní premiéru měl na prestižním festivalu goEast ve Wiesbadenu, na němž získal cenu Award of the Federal Foreign Office for Cultural Diversity a z berlínského festivalu romských filmů Ake Dikhea? si odvezl cenu za Nejlepší film. Čestným uznáním za výrazný debut do 30 minut film ocenila také porota české Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů. Českou premiéru měl film na loňském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Jak jsem se stala partyzánkou (foto: Media Voice)

Režisérka Vera Lacková, pravnučka romského partyzána Jána Lacka, vypráví příběh svého pradědy a zároveň pátrá po osudech dalších romských partyzánů, kteří během druhé světové války bojovali na území Slovenského státu v řadách odboje. Při pátrání se režisérce podařilo najít dosud nezveřejněná fakta a objevit potomky romských partyzánů, z nichž někteří ani historii své rodiny neznali.Mým cílem bylo, abych filmem, ale i svou životní prací a úsilím dosáhla zviditelnění romského antifašistického odboje. Aby se na něj nezapomnělo, aby se o něm společnost dozvěděla. Proto jsem se rozhodla pátrat po příbězích romských partyzánů. Zároveň šlo o slib, který jsem dala své babičce, která si to přála, říká k filmu režisérka.

Jak jsem se stala partyzánkou (foto: Media Voice)

Tvůrci film vyvíjeli v rámci workshopu Ex Oriente Film, který pořádá Institut dokumentárního filmu. Natočen byl v česko-slovenské koprodukci společností Media Voice, Film & Sociologie, RTVS a České televize.

Během jara bude film putovat po projekcích s diskuzemi po celé České republice, na Slovensku a představí se na dalších zahraničních festivalech: například Bordelines Film Festival ve Velké Británii, bulharském Sofia International Film Festivalu a na česko-polském festivalu Kino na hranici.

Projekce v rámci festivalu Jeden svět

● 23. 3. 20.00 Plzeň, Knihovna Polanova síň
● 24. 3. 17.30 Praha, kino Evald
● 26. 3. 16.00 Praha, Světozor – malý sál
● 30. 3. 17.30 Praha, kino Atlas – velký sál
● 30. 3. 20:30 Brno, kino Art – velký sál
● 1. 4. 20.00 České Budějovice, Výměník

-red-
zdroj: Tereza Plavecká 
foto/video: Media Voice © 2022