Tři filmy bojují o diváckou cenu LUX, členem největší filmové poroty může být kdokoli

Od včerejška až do neděle 3.dubna se koná LUX Audience Week 2022. Ten má podpořit a upozornit na LUX Audience Award, která je od roku 2020 prezentována Evropským parlamentem a Evropskou filmovou akademií za spolupráce Evropské komise a Evropských kin. Diváci tří níže nominovaných filmů se tak mohou stát součástí největší filmové poroty v Evropě a rozhodnout o vítězi ceny společně se členy Evropského parlamentu. Ve zmíněném termínu se koná 42 projekcí napříč celou Evropou s následnou streamovanou debatou s tvůrci filmu, do které se diváci mohou zapojit.

LUX-Audience-Award-2022 (3) (1)

Letošními nominovanými jsou tyto koprodukční snímky: animovaný film Utéct dánského režiséra Jonase Pohera Rasmusena (Dánsko, Francie, Švédsko, Norsko), hraný snímek Velká svoboda německého autora Sebastiana Meiseho (Rakousko, Německo) a drama sarajevské rodačky Jasmily Žbanić pojmenované Quo vadis, Aida? (Bosna a Hercegovina, Rakousko, Nizozemí, Francie, Polsko, Norsko, Německo, Rumunsko, Turecko), který se stal vítězným filmem loňského ročníku Evropských filmových cen.

Všechny tři snímky svými náměty cílí na politická a sociální témata. Záměrem této ceny je nejenom zviditelnit vybrané filmy, ale také je promítnout v napříč státy Evropské unie a představit tak co nejširšímu publiku rozličnou evropskou kinematografii.

velka-svobda-lux

Velká svoboda (foto: Piffl-Medien)

Vítěz bude oznámen během slavnostního večera v Evropském parlamentu ve Štrasburku 8.června 2022. Navíc bude z hlasujících diváků vylosován výherce, který se slavnostního ceremoniálu bude moci osobně zúčastnit.

Hlasování se uzavírá 25. května, tak nezapomeňte dát hlas vašemu favoritovi! Filmy jsou ke zhlédnutí po celé Evropě a na různých online platformách. Nejnovější informace o promítaných snímcích a možnosti hlasovat najdete na oficiálním portálu: https://luxaward.eu/en/screenings-list

-red-
foto/video: European Film Academy, Film Europe, Piffl-Medien, AČFK © 2022