Město na řece: Drama o lásce a ztrátách ve třech totalitách představuje trailer

Drama o lásce a ztrátách Město na řece, které natočil lotyšský režisér Viesturs Kairišs (Sibiřský deník), vznikalo v české koprodukci a s českou hereckou účastí. Jednu z hlavních rolí zde ztvárnila česká herečka Brigita Cmuntová (Bábovky) v postavě židovské dívky Zisly, do které se zamiluje hlavní hrdina výtvarník a písmomalíř Ansis (debutující Davis Suharevskis). Se svou profesí najde uplatnění za každého režimu (cedule a směrovky potřebuje každá vláda). Lotyšsko-česko-litevský snímek vypráví příběh člověka, který se v krátkém časovém úseku ocitne postupně uprostřed tří totalit.

Město na řece se odehrává v autoritářském režimu předválečného Lotyšska, v době války v éře komunismu a nacismu a v poválečném čase opět v komunistickém státě. Absurdní a groteskní situace, kafkovská atmosféra, velká láska k dvěma ženám, důležitá morální rozhodnutí provází hlavního hrdinu napříč krutými i lyrickými dějinami východní Evropy minulého století.

Ansis miluje židovskou dívku Zislu (Brigita Cmuntová), ale náboženské a společenské předsudky kladou jejich lásce do cesty překážky. Pak se ale objeví Naiga (Agnese Cirule), lotyšská dívka, a začne Ansisovi dávat najevo své city… Ansis se náhle musí rozhodnout mezi dvěma láskami a tím, kdo přežije a kdo zemře.

Brigita Cmuntová ve filmu Město na řece (foto: 8 Heads Production)

Výběr herců režisér Viesturs Kairišs okomentoval: V roli Zisly diváci uvidí krásnou a velmi talentovanou českou herečku Brigitu Cmuntovou, která se kvůli správnému lipsingu naučila všechny dialogy v latgalštině. A v roli její otce v postavě židovského obchodníka Bernšteina se českému publiku představí lotyšská filmová a divadelní hvězda Gundars Abolins.“

K filmu samotnému režisér dodává: „Styl filmu se inspiruje přístupem režisérů české nové vlny, například Jiřího Menzela, zejména jeho filmy natočenými ve spolupráci se spisovatelem Bohumilem Hrabalem, a Miloše Formana, a kombinuje směšné provinční postavičky s obsáhlým epickým přístupem známým z knihy Sto roků samoty od Gabriela Garcíi Márqueze. Realismus se zde mění v magický realismus.“

Film uvede do kin producent filmu 8 Heads Production 7. dubna.
-red-
zdroj: Gabriela Zajícová

foto/video: 8 Heads Production © 2022