Nejvýraznější kandidát na Oscara Drive My Car vstoupí v březnu do kin (trailer)

V březnu do českých kin vstoupí favorit na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, japonský snímek Rjúsukeho Hamagučiho Drive My Car. Filmová adaptace povídky Harukiho Murakamiho se stala celosvětovou senzací a získala řadu ocenění, včetně ceny za nejlepší scénář v Cannes a Zlatého glóbu. Příběh divadelního herce a režiséra, který naváže nesmělé přátelství s dočasnou řidičkou svého kultovního Saabu 900, vstoupí do českých kin 24. března pod hlavičkou Aerofilms. Návštěvníci vybraných kin budou mít možnost zhlédnout snímek, který zahraniční média označují za mistrovské dílo, v rámci exkluzivních předpremiér.

;

Júsuke Kafuku je slavný divadelní herec a režisér, který se vyžívá v řízení svého červeného Saabu 900. Během nového angažmá na festivalu v Hirošimě musí tuto radost nedobrovolně přenechat mladé málomluvné řidičce Misaki. Oba během jízd na zkoušky nečekaně zjistí, že je spojuje nejen záliba v řízení. Společně naleznou způsob, jak se vyrovnat se svými traumaty a pocity viny, a jít dál.

Murakamiho díla je velmi obtížné adaptovat. Jeho příběhy často balancují mezi reálným světem a říšemi mimo realitu a soustředí se na zobrazení vnitřního života svých postav. „Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl zfilmovat povídku Drive my car, je ukázání interakcí mezi postavami Kafukua a Misaki, které se odehrávají uvnitř automobilu. To vyvolalo mé vlastní vzpomínky na intimní rozhovory, které se rodí pouze v tomto uzavřeném, pohyblivém prostoru,“ vysvětluje Hamaguči. Dalším bylo téma herectví, které Hamaguči považuje za všeobecně přijímanou formu šílenství a které ho fascinuje. Stejnojmenná povídka je součástí souboru Muži, kteří nemají ženy, který vyšel v roce 2014 také česky.

Drive in My Car (foto: Aerofilms)

Od světové premiéry na Mezinárodním festivalu v Cannes se snímku Drive My Car podařilo si získat srdce řady diváků, filmových novinářů a expertů po celém světě, kteří ho řadí mezi nejlepší filmy loňského roku a mluví o něm jako o favoritovi oscarové sezóny. ABCnews popisuje snímek jako fascinující od prvního do posledního záběru a předvídá, že by Drive My Car mohl následovat korejského Parazita a získat nominaci i v kategorii Nejlepší film. Podle deníku Daily Telegraph Hamaguči natočil hluboce krásný film o tom, jak se smířit se svou rolí a hrát ji ze všech sil. Britský deník The Times ve své recenzi uvedl, že si málokterý film z poslední doby žádá vidět v kině tolik jako tento japonský doják.

-red-
zdroj: Alžběta Dlouhá, Aerofilms
foto/video: Aerofilms © 2022