Poslední závod: Jak před kamerou vzkřísit začátek dvacátého století (video)

Za výpravou filmu Poslední závod, který vstupuje 24. března do kin, stojí architekt Jan Novotný. Vizuál příběhu z roku 1913 se podle jeho slov připravoval tři roky. Tvůrci čerpali z dobových materiálů, historických pohlednic a zároveň museli pracovat se stavbami, které jsou na místech natáčení v současnosti k dispozici. Výběr míst musel být podle Novotného pečlivý, protože najít stavby, které by potřebovali menší úpravy není lehké. Podívejte se na video ze zákulisí vizuálu filmu.

Poslední závod přinese do kin pravdivý příběh Hanče, Vrbaty a Ratha. Příběh, který každý zná, ale málokdo ví, jak se opravdu stal, vstoupí do kin přesně v den 109. výročí tragédie.

Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát….

Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a význam Emericha Ratha byl ve všeobecně známém příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.

Poslední závod – natáčení v Hostinném

Od začátku jsme s režisérem Tomášem Hodanem, chtěli natáčet na hřebenech na reálných místech v těch nejdrsnějších podmínkách. Podařilo se to a výsledkem je opravdu autentické filmové drama. Těším se, že při něm bude divákům zima,“ představuje film producent Ondřej Beránek.

Filmaři natáčeli v místech, kde se v roce 1913 odehrál legendární lyžařský závod, při němž tragicky zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Natáčelo se od konce února do konce dubna v okolí Labské boudy, Medvědí boudy, na Brádlerových boudách, v Hostinném, na Jizerce, v Lázních Toušeň, Škvorci, Lukově u Loun a také v Praze.

Bohumila Hanče si zahrál Kryštof Hádek, další postavy ztvárnili Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl a další skvělí herci.

Film Poslední závod vznikl v produkci společnosti Punk Film a v koprodukci s Českou televizí, innogy, Magiclabem, Pavlem Bouškou a Petrem Dědkem.
-red-
foto/video: Punk Film, Bontonfilm © 2022