Do kin ve čtvrtek zamíří lotyšsko-české historické drama Město na řece

Do kin zamíří již ve čtvrtek 7. dubna lotyšsko-česko-litevský snímek Město na řece. Film natočil lotyšský režisér Viesturs Kairišs (Sibiřský deník). Snímek má jednu výraznou českou hereckou účast. Jednu z hlavních rolí zde ztvárnila česká herečka Brigita Cmuntová (Bábovky) v postavě židovské dívky Zisly, do které se zamiluje hlavní hrdina výtvarník a písmomalíř Ansis (debutující Davis Suharevskis). Se svou profesí najde uplatnění za každého režimu (cedule a směrovky potřebuje každá vláda). Město na řece vypráví příběh člověka, který se v krátkém časovém úseku ocitne postupně uprostřed tří totalit.

Město na řece se odehrává v autoritářském režimu předválečného Lotyšska, v době války v éře komunismu a nacismu a v poválečném čase opět v komunistickém státě. Absurdní a groteskní situace, kafkovská atmosféra, velká láska k dvěma ženám, důležitá morální rozhodnutí provází hlavního hrdinu napříč krutými i lyrickými dějinami východní Evropy minulého století.

Ansis miluje židovskou dívku Zislu (Brigita Cmuntová), ale náboženské a společenské předsudky kladou jejich lásce do cesty překážky. Pak se ale objeví Naiga (Agnese Cirule), lotyšská dívka, a začne Ansisovi dávat najevo své city… Ansis se náhle musí rozhodnout mezi dvěma láskami a tím, kdo přežije a kdo zemře.

Brigita Cmuntová ve filmu Město na řece (foto: 8 Heads Production)

Výběr herců režisér Viesturs Kairišs okomentoval: V roli Zisly diváci uvidí krásnou a velmi talentovanou českou herečku Brigitu Cmuntovou, která se kvůli správnému lipsingu naučila všechny dialogy v latgalštině. A v roli její otce v postavě židovského obchodníka Bernšteina se českému publiku představí lotyšská filmová a divadelní hvězda Gundars Abolins.“

K filmu samotnému režisér dodává: „Styl filmu se inspiruje přístupem režisérů české nové vlny, například Jiřího Menzela, zejména jeho filmy natočenými ve spolupráci se spisovatelem Bohumilem Hrabalem, a Miloše Formana, a kombinuje směšné provinční postavičky s obsáhlým epickým přístupem známým z knihy Sto roků samoty od Gabriela Garcíi Márqueze. Realismus se zde mění v magický realismus.“

Chystáme rozhovor s Brigitou Cmuntovou i režisérem filmu.

-red-
zdroj: Gabriela Zajícová

foto/video: 8 Heads Production © 2022