Notre-Dame pod taktovkou oscarového režiséra ode dneška hoří v kinech

Do kin dnes míří novinka režisérské hvězdy Jeana-Jacquese Annauda, Notre-Dame v plamenech. Toto francouzské kinematografické eso se podepsalo pod kultovní filmy jako Jméno růže, adaptaci světově známého románu Umberta Eca, drama Nepřítel před branami z prostředí druhé světové války, nebo Sedm let v Tibetu s Bradem Pittem v hlavní roli. Nyní, v téměř osmdesáti letech, přišel držitel Oscara s působivou rekonstrukcí události, již má svět stále v živé paměti.

Bylo 15. dubna 2019, když média zaplavily videa historického klenotu Paříže v plamenech, katedrály Notre-Dame. Požár vypukl ve večerních hodinách v prostorech střechy, pravděpodobně bez cizího zavinění. První požární poplach se ozval v 18:20 hodin a trvalo dalších dvanáct, než se plameny podařilo hasičům uhasit. Nešlo už však zvrátit škody, které napáchaly, a majestátní budova se nacházela na pokraji zhroucení.

Střecha katedrály a sanktusová věž poškození skutečně neustály, současně navíc kouř poškodil některá výtvarná díla. Na nejhorší scénáře naštěstí nedošlo, přesto francouzský národ a reportérky pořizující smutná selfíčka prošli šokem z možné ztráty památky, která je jedním ze symbolů Francie už celá století.

notre-dame-v-plamenech

Celý vývoj situace, odvahu hasičů a reakce veřejnosti zpracoval Jean-Jacques Annaud způsobem, který místy působí až dokumentaristicky, a zároveň mu nechybí napětí doprovázené intenzivní vizuální podívanou. Ve snímku se totiž prolínají jak mrazivé detailní záběry rozpadu budovy, tak skutečné záznamy požáru či prezidenta Emmanuela Macrona na místě katastrofy.

Jean-Jacques Annaud zkrátka vytvořil nervy drásající podívanou, která den, který otřásl současnou společností, zachycuje se ctí i autentičnostíNotre-Dame v plamenech je v našich kinech právě k vidění.

připravila Tereza Mažáriová
foto/video: Bioscop © 2022