Krátký formát v centru dění – do Prahy se díky novému formátu chystají osobnosti filmu, her a reklamy

Od 5. do 7. dubna se v Biu Oko a dalších pražských kinech uskuteční první ročník Young Academy Forum. Akce organizovaná Pragueshort Film Festivalem a Young Academy, která vznikla jako startup projekt Asociace producentů v audiovizi, nabídne sérii přednášek a prezentací věnovaných celému spektru tvůrčích přístupů v oblasti vývoje a výroby krátkometrážního audiovizuálního díla. Industry program budou doprovázet projekce krátkých filmů Pragueshorts Selection 2022 pro širokou veřejnost.

„Naším cílem je zprostředkovat nejmladší generaci tvůrců nové podněty pro kreativní a řemeslné pojetí audiovizuální tvorby a představit inovativní přístupy k filmovému médiu v různorodých podmínkách a užití. Věříme, že naše akce také poskytne tak potřebný prostor pro setkání a networking komunitě tvůrců, které pojí zájem o krátký formát,” říká producentka Petra Ondřejková z APA a ředitelka Young Academy.

bio-oko

Bio OKO (zdroj: Facebook kina)

Srdcem Young Academy bude série přednášek a prezentací, která se uskuteční v Biu Oko ve středu 6. a ve čtvrtek 7. dubna. Na ní vystoupí zahraniční i tuzemští hosté reprezentující různé aspekty filmové, reklamní, ale i videoherní tvorby. Návštěvníci se tak mohou těšit například na diskuzi o vztahu hudby a narativu v krátkém formátu s Janem P. Muchowem či na debatu o roli agenta a castingového režiséra s Petrou Vaněk Svarinskou, Ladislavem Krapkem a Vicou Kerekes. O vizuálních efektech pohovoří producent a VFX supervizor Jan Malíř z UPP.

Timothée Hochet foto: Pragueshorts)

Z Francie přijede režisér a scenárista Timothée Hochet a povypráví o tom, jak se z jeho úspěšného krátkého filmu Calls stal seriál pro Apple TV. O kreativním partnerství a herním prostředí jako uměleckém médiu promluví rakouské duo Leonhard Müllner a Robin Klengel, tématem přednášky belgického producenta Jasona Felsteada a režiséra Járy Moravce pak bude rozvoj mladých talentů na mezinárodním trhu. Organizátorem Pragueshorts Film Festivalu je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, a proto bude představen i nově vznikající program pro podporu odvážných a dynamických přístupů v kinematografii KVIFF TALENTS.

robin-klengel-leonhard-müller

Robin Klengel a Leonhard Müller )foto: Pragueshorts)

Industry program představující tuzemské a zahraniční filmové osobnosti bude i pro veřejnost přístupný zdarma, doprovodí ho projekce krátkých filmů Pragueshorts Selection 2022.

Přednášky a prezentace budou doplněny filmovými projekcemi Pragueshorts Selection 2022, které v rámci čtyř bloků představí nejúspěšnější a nejvýraznější krátké filmy minulého roku.

Ve výběru České filmy budou mít diváci příležitost zhlédnout Českým lvem oceněný snímek Milý tati Diany Cam Van Nguyen či nejnovější krátký film Olma Omerzu s Eliškou Křenkovou Poslední den patriarchátu.

vsechny-vrany-sveta

Všechny vrány světa (foto: Festival de Cannes)

Dva bloky věnované mezinárodním snímkům Spolu i bez sebe a Z perspektivy hvězd představí například vítěze festivalu v Locarnu Fantasma Neon (Brazílie, 2021), v Cannes oceněné Všechny vrány světa (Hongkong, 2021) nebo íránský film Zatmění slunce (2021).

Závěrečný blok První podání: krátké filmy slavných odhalí ranou tvorbu Agnieszky Holland, Thomase Vinterberga, Rubena Östlunda, Taiky Waitiho a Jane Campion.

Vstupenky na promítání lze zakoupit na webech kin. Kompletní program najdete zde.

-red-
zdroj: Martina Reková, Asociace producentů v audiovizi
foto: Pragueshorts, Bio OKO, Festival de Cannes