Anifilm 2022: Středeční tipy z festivalového programu

Anifilm byl včera úspěšně zahájen. Po dvou ročnících poznamenaných pandemií se promítačky v Liberci rozjely v tradičním prosluněném květnovém termínu. Jako v uplynulých letech pro vás každé ráno vybereme několik redakčních tipů z filmového, doprovodného i industry programu.

Přes hranici – 80 min, Cinema City 1 sál ČT, 14:00

Na animační techniku malby olejovými barvami na sklo se zaměřuje jen málo tvůrců. Metoda je extrémně náročná na přípravu a hlavně na samotnou animaci, animuje se ve více plánech a na více sklech najednou. Za svou trpělivost bývají pak tvůrci odměněni jedinečným obrazovým kouzlem. Přes hranici je vůbec první celovečerní film, který je celý natočený touto technikou. V šesti kapitolách tu režisérka oživuje příběh útěku dívky Kyony a jejího bratra Adriela z rodného města Novi Varna před pogromem, během něhož jsou zatčeni jejich rodiče. V průběhu festivalu vám přineseme rozhovor s tvůrci, kteří zručně vymalovali atmosféru filmu plného působivých obrazů, scén a především emocí.

santimov-anifilm

Východní přísliby: Ukrajina – 64 min, Severočeské muzeum, 15:30

Východní přísliby jsou novou sekce, prostřednictvím které festival mapuje výjimečnou tvorbu přicházející od východních hranic Evropy. Letošní první zastavení je z pochopitelných důvodů věnováno ukrajinské animaci. Tamní autoři se v posledních přibližně sedmi letech čím dál častěji objevují ve výběrech prestižních festivalů. Úspěchy sklízejí také v online prostředí, protože se často vedle filmů orientují i na gifové umění, jingly, videoklipy apod. Jedním z nejvýraznějších představitelů tohoto proudu je i letošní porotce Stas Santimov, Anifilm ale v rámci dnešního promítání uvede pestrý výběr více než desíti krátkých snímků od hned několika tvůrců.

Moje slunce Mad – 85 min, Cinema City 1 sál ČT, 16:30

Snímek, ověnčený cenou poroty z festivalu v Annecy, ale i dalšími cenami a nominacemi, vznikl na motivy poutavé knihy Frišta české novinářky Petry Procházkové. Dívka opouští život v rodné Praze, aby se v Kábulu vdala za svého milovaného spolužáka Nazira. Najít si svoje místo v naprosto odlišné kultuře, která má jiné rodinné zvyky, a ve společnosti, jež odpírá ženám snad všechna práva, to je úkol, který Herru v Afghánistánu čeká – zvlášť, když nepřichází to, s čím počítala a na co se těšila. Michaela Pavlátová skvěle vyvážila silné téma tím, že si udržela odstup od postav; film je tak téměř dokumentárním vhledem do afgánské každodennosti. V průběhu festivalu vám s režisérkou přineseme rozhovor.

chuck-steel-anifilm

Chuck Steel: Noc vampíčů – 89 min, Noc vampíčů – Malé divadlo, 20:30

Zapomeňte na Chucka Norrise, teď je tu Chuck Steel! Nejlepší polda, co kdy kráčel po týhle zatracený planetě! Chuck Steel je neohrožený hrdina jako vystřižený z béčkových (a céčkových – zvolit lze takřka libovolné písmeno abecedy) bijáků a seriálů 80. let. Chuck má zkrátka všechno, co má pořádný osmdesátkový polda mít – svaly, hubu plnou drsných řečí, hodně bouchaček, nesmlouvavý přístup k nepřátelům a taky jedno velké trauma. Tahle divoká eRková stop-motion parodie nevynechá a nezesměšní jediné filmové klišé a schéma, aniž by přitom nepotěšila zcela očividnou láskou k filmovým zhůvěřilostem.

praseni7 anifilm

Prasení #7: hello friend – 90 min, Kino Varšava, 21:00

Ahoj kamaráde, bude pásmo. Budou gify. Krátké a šťavnaté. Bude plátno, pivo. Tak jak to máš rád. Nestrkej věci do šuplete. Přispěj taky. Každý autor má čtyři minuty k naplnění libovolným audiovizuálním obsahem. Přidejte své prasečinky do pásma nebo jen doražte na pivo – více na facebookové události Prasení #7: hello friend.

-red-
foto/video: Anifilm © 2022