V Cannes začal po dvou letech plnohodnotný ročník prestižního festivalu

Ve francouzském Cannes začal 75. ročník prestižního filmového festivalu. Letos se po dvou letech konečně uskuteční plnohodnotný ročník bez omezení, ale ovlivněný válkou na Ukrajině. O Zlatou palmu bude bojovat 21 snímků. Jedním z těch nejočekávanějších filmů ročníku je pokračování hitu Top Gun s podtitulem Maverick. Cruise snímek osobně uvede. Novinku na francouzskou riviéru přiváží i Tom Hanks. Český zástupce v programu festivalu letos chybí, pokud nepočítáme uvedení restaurovaných Sedmikrásek Věry Chytilové.

Top Gun: Maverick se představí mimo soutěž, stejně jako novinka Elvis, kterou veze ukázat Tom Hanks. V životopisném filmu hraje manažera rockenrolového krále.

Válka na Ukrajině zasáhla i do programu festivalu. K účastníkům promluvil prezident Volodymyr Zelenskyj a festival řešil i problém s novinkou Michela Hazanaviciuse. Ten nakonec svou novinku s původním názvem “Z” změnil na “Střih!“. Dal tak na kritiky, kteří mu vyčítali, že název filmu příliš připomíná symbol ruské invaze na Ukrajinu.

Mariupolis 2

V programu festivalu se objeví i druhý díl dokumentu Mariupolis litevského režiséra Mantase Kvedaravičiuse, který v dubnu zahynul přímo během natáčení. Zabily ho ruské jednotky. Natočený materiál z Ukrajiny dopravila jeho přítelkyně.

Festivalové ceny – uprostřed Zlatá palma

Premiéru novinek si v Cannes užijí letos třeba David Cronenberg, Ruben Östlund, Cristian Mungiu, Claire Denis, Arnaud Desplechin nebo bratři Dardenneové.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, CinemArt, Vertical Entert. © 2022