Recenze: Moon Knight je marvelovský seriál bez hranic i bez následků

Disney pokračuje na své streamovací platformě, která se od 14. června oficiálně objeví i v českých vodách, v krasojízdě zajímavých konceptů. Na co se tedy můžete pomalu začít těšit? Na rozdíl od věčně pozitivní filmové části MCU se seriálová větev rozpínajícího se univerza nebojí objevovat temnější a hlubší témata jednotlivých postav. Překvapivě značná část těchto seriálů se věnuje vnitřnímu rozpolcení postav a ukazuje, že ne všechny postavy Marvelu jsou jen mašinami na hlášky, ale že i superhrdinové se potýkají se svými vlastními démony.

moon-knight

Pomsta, nebo prevence?

Moon Knight nabízí zajímavou morální otázku, zda je lepší s trestem čekat až poté, co je zločin spáchán, nebo je lepší potrestat hříšníka ještě dříve, než se jím stihne stát? Khonshu je egyptský bůh Měsíce, který nemilosrdně trestá hříšníky a nespravedlnost, přičemž odplata je moto, kterým se snaží své činy obhájit. Naproti Khonshuovi stojí bohyně Ammit, ta se naopak snaží vynést předčasný rozsudek na vším lidstvem, aby z povrchy Země odstranila všechny, kdo by mohli v budoucnu spáchat nějakou špatnost.

Už podle názvu Moon Knight je asi jasné, že podle Disneyho je správná cesta Khonshua, ačkoli jeho způsoby jsou často nevybíravé. Aby Khonshu mohl svůj spravedlivý hněv rozsévat po světě, potřebuje k tomu avatara, kterému by mohl svou moc propůjčit a který za něj odvede špinavou práci. Do hry se tím tak dostává nicnetušící Steven Grant, kterému se začínají v jeho nudném životě zaměstnance Britského muzea v Londýně dít nevysvětlitelné věci. Naproti tomu Ammit si za svého avatara zvolila Arthura Harrowa s tváří Ethana Hawka, který si maniakálního záporáka vyloženě užívá.

Dva v jednom

Marc a Steven sice Khonshuovi propůjčili v seriálu svá těla, ale je tu ještě Oscar Isaac, který obě postavy geniálně ztvárnil. S tím jak děj postupuje a Marc a Steven se musí dělit o jedno tělo, zůstává právě jen na Oscarovi, aby tyto postavy pro diváka svým chováním jednoznačně odlišil.

V kostýmu Moon Knighta je to až směšně jednoduché, protože zatímco Marc má vzezření opravdového superhrdiny, který je mix Batmana a Ezia z Assassin’s Creed, Steven i jako neporazitelný Moon Knight zůstává věrný své slušňácké povaze a likviduje tak záporáky v elegantním bílém obleku. Když pánové ale odloží kostým stranou, Oscar nadále odvádí skvělou práci a Marc se Stevenem by si nemohli být méně podobní.

Ostatně i příběhový oblouk obou ústředních postav ukazuje to, že ačkoli se dělí o jedno tělo, prožili oba velmi odlišné životy. A právě pozadí jejich životů je to, kde Marvel ukazuje, že umí excelovat i v něčem jiném, než v akci. Pátá epizoda dává nahlédnout do společné minulosti Marca a Stevena a je co do emocí podobně intenzivní, jako když Wanda ve svém seriálu postupně zjišťovala, že její rodina je pouze výtvorem její nekonečné moci.

moon-knight

Svět v ohrožení po marvelovsku

Marvelu se bezesporu daří přicházet na seriálovém poli s čerstvými a zajímavými nápady, kterým často svědčí i komornější prostředí, ve kterém se odehrávají. To samé platilo i pro Moon Knighta a to až do poslední epizody, kde se typicky a tak trochu ku škodě věci, jednalo opět o osud celého světa. Steven a Marc, kteří se již naučili spolupracovat a brát si ze sebe to nejlepší, musí porazit záporáka s mocí Ammit.

Osud světa tak visí tradičně na vlásku, protože jestli vyhraje Ammit, budou všichni smrtelníci souzeni za hříchy spáchané jejich budoucími já. Je to zajímavý nápad, ale nakonec se jedná o variaci na Thanosovo lusknutí a dalších několik apokalyptických jevů, které se v MCU již objevily. A to je tak trochu škoda, protože od chvíle, kdy je v sázce osud světa, je jasné, že dobro v seriálu vyhraje.

moon-knight-ethan-hawke

Jako celek je ale Moon Knight velmi povedený počin, který s sebou přináší řadu čerstvých nápadů. Akční scény jsou sice natočeny vcelku rutinně, ale kvalitu nezapřou. Také prvních několik rvaček, ve kterých Steven zažívá výpadky vědomí a divák se tak s ním přesouvá až do chvíle, kdy jsou všichni záporáci kolem polámaní jako mravenčci, jsou příjemným závanem inovace. Do příští série, která jednoznačně přijde, tak zbývá si snad jen přát, aby se Disney také nebálo vydat se cestou eRkového ratingu, který by Moon Knightovi vyloženě slušel. Ostatně potitulková scéna ukazuje, že samotná hlavní postava je na tohle více než připravená.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 70%
  70
 • Kamera - 60%
  60
 • Hudba - 55%
  55
 • Herci - 80%
  80

Moon Knight (2022)

Moon Knight je na poměry MCU, kterému díky posledním projektům už je jediný vesmír málo, příjemně osobní; čekat v seriálu o méně známém antihrdinovi další apokalyptickou událost by bylo koneckonců naivní. Hrátky s rozštěpenou osobností jsou zejména díky výkonu Oscara Isaaca perfektní, stejně jako snaha o dospělejší pojetí, přesto by ale Moon Knightovi více slušel eRkový rating. Snad až na samý závěr je v součtu ale seriál svěží zábavou se zajímavým hrdinou i záporákem, která vás místy donutí zamyslet se, co se to před vámi na obrazovce vlastně děje.

65 %
Jakub Martinů, Totalfilm.cz
foto/video: Disney© 2022

Moon Knight
akční /drama/ dobrodružný
USA, 2022, 4h 55min, 6 epizod
Dostupné od: 30. 3. 2022 Disney+
Tvůrci: Jeremy Slater, Doug Moench
Režie: Mohamed Diab, Justin Benson, Aaron Moorhead
Předloha: Jack Kirby (komiks), Stan Lee (komiks)
Scénář: Jeremy Slater, Don Perlin, Beau DeMayo, Michael Kastelein
Kamera: Gregory Middleton
Hudba: Hesham Nazih
Hrají: Oscar Isaac, Ethan Hawke, May Calamawy, Gaspard Ulliel, F. Murray Abraham, Ann Akinjirin, Fernanda Andrade, Lucy Thackeray, Ahmad Dash
Scénografie: Stefania Cella, Domenico Sica, Véronique Melery
Kostýmy: Meghan Kasperlik

moon-knight-plakat