Ve Zlíně se dražily filmové klapky, nadace Filmtalent opět podpoří mladé tvůrce

V neděli 29. května proběhla na Zlín Film Festivalu tradiční dražba umělecky ztvárněných klapek. Do 25. ročníku přispělo svými díly 123 výtvarníků a všechny jimi vytvořené klapky už mají své šťastné majitele. Za nejvyšší částku byla vydražena klapka Jaroslava Němečka Drákula a Čtyřlístek. Celkově dražba vynesla 3 572 000 Kč, což je částka, která o několik set tisíc překonala loňské maximum. Finanční prostředky z výtěžku budou využity Nadačním fondem Filmtalent Zlín k podpoře projektů mladých nadějných filmařů.

Vítězná klapka od Jaroslava Němečka

Velký sál Kongresového centra Zlín se v neděli 29. května ve 13 hodin zaplnil zájemci o vydražení klapek z letošní kolekce Salonu filmových klapek. Ten je už po pětadvacáté součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu a svými díly do něj přispěli například Jaroslav Němeček, Kristian Kodet, Kateřina Miler, Iva Hüttnerová a další.

Největší zájem byl i tentokrát o klapku Jaroslava Němečka Drákula a Čtyřlístek, za kterou její nový majitel zaplatil 111 tisíc korun. Shodou okolností je to stejná částka, za kterou byla klapka tohoto autora vydražena i v loňském roce. Dalšími úspěšnými klapkami byly Libuška od Michala Janovského za 110 tisíc Kč a Čert Floriman a kos Franta od Pavla Čecha za 77 tisíc Kč.

Klapka Libuška

„V letošní dražbě jsme díky enormnímu zájmu vydražitelů získali opět rekordní částku ve výši 3 572 000 Kč,“ potvrdil Čestmír Vančura, prezident Zlín Film Festivalu. Z výtěžku jsou pak podpořeny projekty studentů filmových škol a dalších mladých filmových tvůrců. O finanční podporu se mohou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu.
V tomto roce se o podporu ucházelo celkem 75 projektů, třicet z nich se svou žádostí uspělo a získalo požadovanou částku z Nadačního fondu Filmtalent Zlín. Bude mezi ně rozděleno celkem 2,2 milionu korun. Projekty posuzovala odborná porota ve složení Václav Marhoul, Zuzana Mistríková, Petr Vlček a Čestmír Vančura.

„Důkazem, že se peníze vynakládají smysluplně, jsou úspěchy podpořených filmů nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu. „Nejčerstvějším je Český lev za nejlepší krátký film a cena Magnesia za nejlepší studentský snímek – obě tato ocenění získal snímek Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen.“ Počet podpořených projektů včetně těch letošních dosáhl čísla 411.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 872 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 44 561 000 Kč. Kompletní kolekce je k vidění na webu salonfilmovychklapek.cz, který obsahuje přehled všech klapek ze všech 25 ročníků
Salonu, navíc přidává informace o jednotlivých autorech a další zajímavosti.

-red-
zdroj: Kateřina Martykánová, ZFF
foto/video: Zlín Film Festival, Totalfilm Media, Audiolibrix © 2022