V Liberci dnes začíná Anifilm s oscarovým programem, potrvá do neděle 15. května

Dneškem startuje Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm, který bude probíhat v Liberci do 15. května. Po dvou ročnících poznamenaných různými omezeními a časovými posuny se tento svátek animace konečně festivalovému publiku a hostům představuje ve svém oblíbeném a tradičním termínu. V jeho průběhu chystáme rozhovory, velké tematické články i pravidelné tipy z programu.

V rozsáhlé mezinárodní a národní soutěži se v řadě kategorií představí ta nejlepší a nejnovější tvorba, která v současné světové animaci vzniká; ústředním tématem je pak letos komedie a smích, v programu jsou tedy k vidění skeče a grotesky od Looney Toones až po práci Billa Plymptona.

Doprovodný filmový program se pak tematicky bude věnovat hlavně animovanému humoru, připomene řadu nejlepších tvůrců a filmů z různých období i zemí, k vidění budou i letošní krátké animované filmy nominované na Oscary.  Americká Akademie filmového umění a věd navíc před pár dny zařadila Anifilm mezi vybrané prestižní festivaly, jejichž vítězný krátký film je kvalifikován pro účast na oscarovém klání a je předložen členům Akademie k posouzení.

Porotci se vždy významně podílejí na programu festivalu a nejinak to bude i letos. Téma Animace & humor doprovází Lucija Mrzljak, která uvede své, estonským humorem silně ovlivněné, krátké filmy. Stejně tak Jan Saska, který si pro diváky nachystal masterclass, kde přiblíží i svůj dlouho očekávaný film Hurikán. Vlastní proslulou masterclass bude mít také Bill Plympton, a k tomu uvede výběr ze svých vtipných filmů, včetně dvou celovečerních: Žiju s divnou osobou (I Married a Strange Person!) a Šálení (Cheatin’). Vrchol současné seriálové animace – Undone, ale i všechny své předešlé oceňované filmové projekty přiblíží Hisko Hulsing. A své pojetí filmů pro všechny smysly pak ve vlastní masterclass přiblíží Tereza Stehlíková. Tím ale výčet prezentací porotkyň a porotců ANIFILMu rozhodně nekončí, zapojí se i do industry programu.

Speciální filmový program bude věnován Ukrajině, festival představí to nejlepší ze současné tvorby ukrajinských animátorů a v programu budou i filmy určené ukrajinským dětem, které v Liberci našly dočasný bezpečný domov.

Všechny potřebné informace včetně programu a akreditací najdete na festivalovém webu.

-red-
foto/video: Anifilm © 2022