Blažej, Vrána i Knotek – v 82 letech zemřel vynikající herec Josef Abrhám

Jeden z nejvýraznějších českých herců Josef Abrhám zemřel ve věku 82 let. Výrazný český herec a manžel před rokem zesnulé Libuše Šafránkové se proslavil zejména rolí doktora Blažeje z Nemocnice na kraji města či jako falešný vrchní Vrána v komedii Vrchní prchni! Diváci si ho ale pamatují i z neuvěřitelných kreací ve Svatební cestě do Jiljí, Penzionu pro svobodné pány či nespočtu komediálních i dramatických rolí v televizi. Na filmovém plátně se objevil naposledy v roce 2016 v pokračování pohádky Anděl páně.

Josef Abrhám s celoživotní partnerkou Libuší Šafránkovou

Výrazně zaujal i v komediích dvojice Smoljak Svěrák. Kromě zmiňované komedie Vrchní, prchni! zaujal kreací učitele ve filmu Marečku, podejte mi pero! nebo jako plachý intelektuál v komedii Kulový blesk.

Marečku, podejte mi pero!

Jednou z nejzapamatovatelnějších rolí zůstane pochopitelně záletnický doktor a posléze primář ortopedie v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. V mnoha televizních snímcích si zahrál i po boku své ženy Libuše Šafránkové. Často opakovaná “předmanželská” televizní komedie Svatební cesta do Jiljí patří k pokladům české televizní tvorby.

Svatební cesta do Jiljí

Abrhám si zahrál také v dalších televizních dílech, která patří do zlatého fondu televizní tvorby. Řeč je o vynikajícím seriálu Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto nebo Náhrdelník. Svůj komediální talent uplatnil ve sci-fi sérii Bambinot. Objevil se také v populární krimi sérii Malý pitaval z velkého města. V seriálech a televizních pohádkách se objevoval zhusta i v posledních třiceti letech.

Točil také s Janem Hřebejkem (Kráska v nesnázích) či Jiřím Menzelem (Obsluhoval jsem anglického krále).
Na divadelních prknech byl spjat přes krátké angažmá v Národním divadle zejména se zlatou érou pražského Činoherního klubu.
-red-
foto: archiv, Česká televize, NFA, FSB © 2022