Nepřehlédněte

Tvůrci “pokřivené dobovky” Arvéd ve Varech: Proč propadl ďáblu? (video)

Kam až jsme schopni zajít, abychom dosáhli svého cíle? Jiří Arvéd Smíchovský byl ochoten jít až k hranicím samotného pekla, jeho život a smrt jsou pak dodnes obestřeny mnoha tajemstvími. Část z nich nám poodhalili tvůrci mysteriózního thrilleru, který 25. srpna vstoupí do českých kin, na festivalu v Karlových Varech. 

Film Arvéd je inspirován skutečnými osudy Jiřího Arvéda Smíchovského, významného hermetika, okultisty, vyznavače černé magie a mimořádně vzdělaného člověka s geniální pamětí. Tento vášnivý milovník knih měl doktorát z práv, teologie a filozofie a ovládal pět jazyků.

“Byla to nejednoznačná bytost, komplikovaný člověk. Byl rozpolcený, neuchopitelný, s obřím vnitřním konfliktem,” vysvětlil nám jeho představitel Michal Kern. Před přečtením scénáře přitom historickou postavu Arvéda vůbec neznal, asi jako řada diváků. “Ten film vytváří svébytný svět. Je to dobovka, ale hodně pokřivená,” láká s úsměvem na již dotočený, a soudě dle ukázek dost atmosférický film.

Smíchovský se zajímal o okultní nauky, praktikoval magické obřady, byl v kontaktu se svobodnými zednáři, zároveň byl ale členem Národní obce fašistické. Zá války spolupracoval s nacisty, po válce s komunistickou StB. “Je to negativně vnímaná postava, mě ale zaujal jeho faustovský rozměr. Nejde o klasického udavače, zbabělce. Byl posedlý knihami, vzděláním, poznáním… kvůli kterému propadl ďáblovi a zlu,” upřesňuje režisér Vojtěch Mašek, co ho inspirovalo k napsání scénáře.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, CinemArt © 2022

ARVED_Plakat

Článek jsme oštítkovali takto:
%d blogerům se to líbí: