Nepřehlédněte

Ghost Dog – Cesta samuraje: Šampion nezávislého filmu se vrací do kin ve 4K

Od čtvrtka 7. července se po více než dvaceti letech na plátna českých kin vrací Ghost Dog – Cesta samuraje režiséra Jima Jarmushe, vyhlášeného mistra nezávislých filmů. Ještě před cestou do vybraných kinosálů film navíc čeká promítání na karlovarském filmovém festivalu. Proč se ale snímek vrací na plátna právě teď?

Na rozdíl od většiny obnovených premiér se tato neuskutečňuje u příležitosti výročí prvního uvedení. Své dvacetiny Ghost Dog oslavil už před dvěma lety. Film se pro změnu vrací hlavně díky zcela novému a modernímu kabátku. Ghost Dog se čerstvě dočkal remasterované 4K verze a stejně jako před třiadvaceti lety, kdy se film divákům poprvé představil na festivalu v Cannes, je u nás nová verze exkluzivně nejprve uvedena na festivalu ve Varech.

Ghost Dog Cesta samuraje (foto: Aerofilms)

Pokud patříte mezi fanoušky herce Foresta Whitakera, můžete za to nejspíš poděkovat právě Jimu Jarmushovi a Ghost Dogovi. Právě tímto filmem totiž ze sebe Whitaker z velké části udělal herecké eso a mnozí tuto jeho hereckou kreaci dodnes považují za nepřekonanou. Whitaker si ve snímku zahrál titulního Ghost Doga, nájemného zabijáka, milovníka zvířat a bezmezného obdivovatele japonské kultury, který si svou vlastní morálku a etický kodex založil na praktikách tamějších samurajů. V branži proslul svým ledově klidným přístupem a nervy z oceli. Ani on ale nevydrží všechno. Když tedy mafie zlikviduje jeho oblíbené poštovní holuby, vydává se na osobní vendetu.

Ghost Dog – Cesta samuraje (foto: Aerofilms)

Pro Jima Jarmushe, který s filmem v roce 1999 poprvé vyrukoval, se jednalo o velice osobní projekt. Režisér se vždy zajímal o japonskou zenovou kulturu a v Ghost Dogovi ji poprvé zakomponoval také do své tvorby, což později udělal ještě několikrát. Díky své exploraci tradičních samurajských hodnot také film oslovil o něco širší publikum, než jeho předchozí filmy. Z velké části ale snímek stál na bedrech Foresta Whitakera, a to dokonce i před začátkem natáčení. Jarmush totiž vysvětlil, že měl Whitakera do role vyhlídnutého už při psaní scénáře, a kdyby se mu ho nepodařilo obsadit, raději by film vůbec nenatočil. Whitaker samotný se pak do role naplno položil. Aby byl na úlohu Japonskem posedlého zabijáka dostatečně připraven, začal ve svém volném čase praktikovat i několikahodinové meditace a lépe se se Zemí zapadajícího slunce seznamovat.

Ghost Dog – Cesta samuraje (foto: Aerofilms)

K nadčasovosti filmu přispěla i výtečná hudba. Na oficiálním soundtracku pracoval hudebník RZA, celým jménem Robert Fitzgerald Diggs, americký raper a člen hip hopové skupiny Wu-Tang Clan. Filmu složil nový hudební doprovod, zároveň jej ale prošpikoval původními písničkami. Mnohé další, které se do něj nevešly, poté skončili na samostatně prodávaném albu. RZA si Ghost Dogem také nastartoval kariéru coby filmový skladatel, jeho tvorba jen pár let nato zazněla například v Tarantinově Kill Billovi nebo ve třetím Bladeovi.

Jestli tedy patříte mezi fanoušky Ghost Dog – Cesty samuraje, nebo vám snímek zatím unikl a aktuální megalomanské velkofilmy se vám přejedly, je načase pročesat programy okolních kin a zjistit si, kam si na Jarmushův film zajít v křišťálově čistém kabátu.

Ve čtvrtek 7. července vstupuje film do českých kin.
Poslední projekce na 56. MFF Karlovy Vary se koná ve středu 6. 7. ve 21:00 v kině Drahomíra (6K5).
připravil Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms © 2022

%d blogerům se to líbí: