Nepřehlédněte

Řekni to psem – Jak se natáčela komedie, kde má půlka herců čtyři nohy?

Dita místo vytouženého miminka dostane od svého přítele Filipa mladou border kolii, přestože nikdy žádného psa nechtěla. Navíc jí pejskařská komunita připadá směšná. Když se však sblíží se svým nečekaným novým psím parťákem Raplem a s jeho pomocí se seznámí i s komunitou pejskařů, život se jí začne měnit k lepšímu. I díky tomu, že se Rapl sblíží s Agátou, border kolií jejího souseda Petra, kterého si s chutí zahrál milovník psů Štěpán Benoni. Nová letní komedie režiséra Roberta Sedláčka Řekni to psem právě vstupuje do kin. 

Autorkou scénáře je spisovatelka Irena Obermannová: “Inspiroval mě příběh jedné naší kamarádky. Vyprávěla, jak se svým psem potkala chlapa, co chtěl dát jejich psy dohromady a uniklo mu, že k sobě patří spíš páníčci než psi,” vypráví impulz k napsání filmu.

V pejskařské komunitě si totiž spolu musí povídat i ti, co nejsou vůbec komunikativní. Jsou mezi nimi i samotáři, morousové, dobrovolní singles nebo lidé opuštění, jsou tam i podivíni. Staří s mladými, sousedé, kteří se jinak nesnášejí… Je to příběh o nás všech, ať už s psem či bez, o nás, kteří si často neumíme říct ty nejobyčejnější věci,” vysvětluje vystudovaná dramaturgyně a scenáristka, která má na kontě třeba adaptaci vlastní knihy Deník šílené manželky nebo komedii Divnovlásky. Berenika Kohoutová, která si zahrála hlavní roli, je jednou z jejích dvou dcer.

Hlavní roli v projektu Berenice nabídl producent Viktor Schwarz; na matčině scénáři ji zaujala jeho tematika: “Rozchody známe všichni, vztahové filmy taky, nakonec všechno je vždycky o vztazích nebo pocitech. Ale to, jak vstupují do děje a těch vztahů psi, mi přijde milé.

Herečka známá i díky svému hitu Dělám stojky nakonec k filmu i nazpívala ústředí píseň Nikdy už nebude nic jako teď, k níž hudbu i slova složil Jiří Burian. Ten stojí i za hudbou k filmu.

Zásadními hereckými parťáky vedle Štěpána Benoniho, Igora Orozoviče, Hany Vágnerové, Veroniky Žilkové, Jiřího Lábuse nebo Taťjany Medvecké byl především zástup čtyřnohých chlupáčů; hlavní role pak v příběhu ztvárňují dvě border kolie.

Všichni byli nádherní, skvělí, vychovaní. Byly to border kolie, jedni z vůbec nejchytřejších psů, ale i na ně toho někdy bylo dost. Spousta lidí, různé pokyny, opakování záběrů… I na nás herce je to účinkování se psy poměrně náročné. Máme se soustředit na technické pokyny s pejskem a zároveň na vlastní hraní, to je občas dost komplikovaný. Ale jako parťáci jsou ti pejskové dokonalí,” chválí Berenika své zvířecí kolegy, ačkoliv sama pejskařkou v reálném životě není, protože se dle svých slov podobné zodpovědnosti a časového závazku trochu obává.

-red-
zdroj: Petr Slavík
foto: CinemArt, video: Totalfilm Media, CinemArt © 2022

%d blogerům se to líbí: