Slovo: Ve Varech se v neděli představí soutěžní novinka režisérky Chvilek

Dobový snímek Slovo režisérky Beaty Parkanové s Martinem Fingerem a Gabrielou Mikulkovou v hlavních rolích bude uveden ve světové premiéře v Hlavní soutěži MFF Karlovy Vary. Na festivalu bude snímek premiérově promítán v neděli 3. července ve 20:00 ve Velkém sále hotelu Thermal, do široké distribuce v kinech pak vstoupí 15. září 2022. Režisérka už ve Varech zaujala svým dramatem Chvilky v roce 2018.

„Moc jsme si přála, abychom mohli náš film představit publiku v rámci prestižního světového festivalu a na projekcích a diskusích sdílet první dojmy. Jsem nesmírně ráda, že si Slovo vybraly právě Vary a těším se na to, co nás se Slovem všechno ještě čeká“, těší se Beata Parkanová.

Slovo sleduje příběh manželů Václava a Věry, kteří si vzájemně dali slovo, že budou stát při sobě v dobrém i zlém. Okolí a složitá doba v Československu v letech 1968 – 69 je ale vystavuje společenským i osobním zkouškám. V dalších rolích se objeví Jenovéfa Boková, Boleslav Polívka, Vladimír Polívka, Ondřej Sokol, Petra Hřebíčková, Taťána Medvecká, Ján Jackuliak nebo Marek Geišberg.

„Slovo je film o jedné rodině, film, který v určitých ohraničených vhledech, intenzitách, sleduje hlavní hrdiny, jejich emoce, pocity, tápání, strachy, rozhodnutí. A doufám, že tak umožňuje i nám sledovat sebe samé, dostat se do kontaktu s vlastními pocity. Mám ráda, když se film umí pomocí umění dostat za lživé ochranné vaty, které si vytváříme, a dotknout se v nás samých něčeho pravdivého,“ přibližuje Slovo režisérka a zároveň autorka scénáře Beata Parkanová.

Kameramanem filmu je Tomáš Juríček, jako střihač se na Slovu podílí Alois Fišárek, hudbu složil Jan P. Muchow.

Jednou z hlavních postav filmu Slovo je Václav, kterého hraje Martin Finger. Václav je na konci 60. let morální autoritou pro své okolí a pevnou oporou pro svou rodinu. Tlak režimu ho ovšem dožene až do psychiatrického ústavu. „Václav je pevný, zásadový a morální člověk, a jako každý i zranitelný,“ přibližuje svou hlavní postavu filmu Martin Finger. „Užívám si tuhle charakterní roli, pro kterou jsou principy vyšší pravdy posvátné. Taková zásadovost se v životě často nevidí. Václav si to za ni slízne. Je to pro mě velký hrdina. Sám bych tuhle odvahu v životě, pokud by na to přišlo, chtěl mít,“ dodává Finger.

Martin Finger v dramatu Slovo

Druhou hlavní postavou filmu je Věra, Václavova manželka, kterou ztvárnila Gabriela Mikulková. Právě ona se postupem času stává jistotou a oporou, drží rodinu pohromadě a sama dává Václavovi sílu i odvahu k pevnému postoji. I ona dala své slovo a odmítá ho porušit, ať už to znamená jakkoliv nejistou budoucnost. „Já jako herečka potřebuji vědět, co režisér chce, a Beata tohle věděla úplně přesně. Věděla, co chce, nepustila to a to mě strašně baví. Natáčení bylo štěstí, bylo jako jídlo v restauraci s Michelinskými hvězdami a já bych chtěla přidat,“ zavzpomínala Gabriela Mikulková na natáčení a spolupráci s režisérkou.

-red-
foto/video: Bontonfilm, love.Frame, Azyl production © 2022