Nepřehlédněte

Do kin přiteče v září Řeka, fascinující filmová báseň s hlasem Willema Dafoea

Do kin brzy vstoupí ojedinělý dokument s hlasem Willema Dafoea. Vizuální báseň Řeka australské režisérky Jennifer Peedom, nominované na cenu BAFTA za film Šerpa, vstupuje díky Asociaci českých filmových klubů 8. září do kin. Monumentální obrazy doprovází hudba v podání Australského komorního orchestru. Na filmu spolupracovalo několik kameramanů, včetně slavného francouzského filmaře Yanna Arthus-Bertranda, specializujícího se na letecké záběry. Snímek byl v Česku poprvé k vidění letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti. 

Řeky jsou tepnami planety. Kamkoli putují, tam se objevují, přežívají a snad i vzkvétají všechny formy života, včetně lidského. Řeky jako úžasný sochař vytvarovaly Zemi do podoby, jakou známe. Ohladily hory, vyhloubily údolí a vytvořily úrodné pláně, které pak ozdobily svými meandry. Mnohde jsou řeky vnímány jako zdroj naděje a předmět uctívání, jinde léčí, žehnají, smývají hříchy a očišťují mrtvé.

Amazonka v dokumentu Řeka

Film Řeka bere diváky na cestu prostorem a časem, pokrývá šest světadílů a prostřednictvím nejmodernějších filmařských prostředků včetně satelitních záběrů představuje řeky z perspektiv, jaké jsme ještě neviděli. Výsledkem spojení obrazu, hudby a střídmého poetického komentáře je snový a působivý snímek, který oslavuje divokost řek, ale zároveň upozorňuje na jejich zranitelnost. Řeka je druhým dílem plánované trilogie celovečerních dokumentů, mapujících vzájemný vztah krajiny a člověka. První, Hora, se stala komerčně nejúspěšnějším dokumentem v domovské Austrálii a v českých kinech ji díky AČFK vidělo více než 7 000 diváků.

Sama režisérka o filmu říká: “Zatímco náš první film, Hora, byl příběhem o těch, kdo hledají v horách riziko a výzvu, v Řece jsme viděli potenciál vyprávět mnohem univerzálnější příběh. Vždyť základní potřeba čerstvé vody je společná všem lidem. Jak se říká v básni W. H. Audena: „Tisíce žily bez lásky, bez vody ani jeden.”

Díky spolupráci s Australským komorním orchestrem nás mimořádný hudební doprovod bere na cestu od Bacha k Jonnymu Greenwoodovi a Radiohead, zazní originální skladby Richarda Tognettiho a aboriginského hudebníka Williama Bartona. Díky práci několika z nejlepších kameramanů přírody na světě jsme vytvořili hudební a filmový zážitek, který je nutné vidět na co největším plátně. A konečně doufáme, že Řeka přiměje diváky, aby přemýšleli o tom, co znamená „myslet jako řeka“ – snít po proudu v čase o dlouhodobých důsledcích našich činů
v současnosti – uvažovat o tom, co znamená být dobrými předky.

-red-
zdroj: H. Petrželková
foto/video: Asociace českých filmových klubů © 2022