Nejočekávanější zářijové filmy (přehled a ukázky)

Po prázdninách jsme zpátky s pravidelným přehledem nejočekávanějších filmů měsíce. Září je po poměrně chudých prázdninách v kinech konečně zajímavější. Na plátna kin se vrací třeba legendární Čelisti a Avatar, v kinech na nás čeká Johnny Depp jako legendární fotograf nebo Ben Foster jako Jan Žižka ve velkofilmu Petra Jákla. České tvůrce doplní také Beata Parkanová s úspěšným festivalovým titulem Slovo, Adam Sedlák s progresivním počinem Banger., Alice Nellis nabídne Buko a David Laňka drama o autistovi se Štěpánem Kozubem nazvané Spolu. Na stříbrná plátna se spolu vrací i hvězdná dvojice Julia Roberts s Georgem Clooneym v komedii Vstupenka do ráje. Diváci jsou zvědaví i na film Olivie Wilde To nic, drahá s Florence Pugh a Harrym Stylesem. Je toho ale víc. Podívejte se na náš přehled.

Jan Žižka (od 5. září)

Jednoznačně největší tuzemskou premiérou bude v září konečně mnoho let připravovaný projekt Petra Jákla, Jan Žižka. Jde o vůbec nejdražší český film realizovaný s partou známých zahraničních hereckých hvězd. Historická věrnost bude asi sporná, ale nejedná se o školní dějepisnou filmovou výpravu, jako spíš o filmový epos nevídaných rozměrů (na Česko).

Banger. (od 22. září)

Adam Sedlák přesvědčil už svou silnou prvotinou Domestik, nyní se vrací se syrovou novinkou natočenou na mobilní telefon. Adam Mišík se ve své dosud nejvýraznější roli ambiciózního rapera chce vlastního pocitu méněcennosti i opovržení své brzy již bývalé přítelkyně zbavit natočením tracku se Sergeiem Barracudou, který by ho dostal mezi top hráče a umožnil by mu konečně se naplno věnovat muzice. Nejdřív ale potřebuje sehnat pět tisíc euro, vydává se proto do nočních ulic Prahy dealovat pančovaný koks. Boj o čas i základní životní funkce začíná.

Slovo (od 15. září)

Dobový snímek Slovo režisérky Beaty Parkanové s Martinem Fingerem a Gabrielou Mikulkovou v hlavních rolích byl uveden ve světové premiéře v Hlavní soutěži MFF Karlovy Vary. Režisérka už ve Varech zaujala svým dramatem Chvilky v roce 2018, letos si její film odvezl dvě ceny. Jedna patří jí, druhá Martinu Fingerovi za herecký výkon. Slovo sleduje příběh manželů Václava a Věry, kteří si vzájemně dali slovo, že budou stát při sobě v dobrém i zlém. Okolí a složitá doba v Československu v letech 1968 – 69 je ale vystavuje společenským i osobním zkouškám. V dalších rolích se objeví Jenovéfa Boková, Boleslav Polívka, Vladimír Polívka, Ondřej Sokol, Petra Hřebíčková, Taťána Medvecká, Ján Jackuliak nebo Marek Geišberg.

To nic, drahá (od 22. září)

Olivia Wilde se po svém režijním debutu na komedii o dospívání Šprtky to chtěj taky vrací k režii – tentokrát ale úplně mění žánr. Novinka To nic, drahá je psychologický thriller odehrávající se v 50. letech, v němž se objevují dvě velká jména současného hollywoodu: Florence Pugh a Harry Styles. Ti zde hrají manžele, kteří žijí v idylické experimentální komunitě v kalifornské poušti, která je plná dokonale rozmístěných palem a luxusních aut. Manželka si ale začíná uvědomovat, že idylický ráj na předměstí není takový, jak si původně myslela, a ve skutečnosti skrývá několik šokujících a znepokojivých tajemství.

Vstupenka do ráje (od 15. září)

Tato novinka potěší milovníky feel good komedií i starých dobrých hollywoodských hvězd první velikosti. Držitelé Oscara George Clooney a Julia Roberts se znovu setkávají na velkém plátně v rolích bývalých manželů, kteří mají společnou misi. Musí zabránit své zamilované dceři udělat stejnou chybu jako kdysi oni. Snímek Vstupenka do ráje je romantickou komedií o nečekaném překvapení, které přináší druhá šance.

Krásné bytosti (od 15. září)

Syrový snímek o partě teenagerů natočil jako svůj druhý film Islanďan Guðmundur Arnar Guðmundsson, který debutoval v roce 2016 filmem Kamenné srdce. Film měl světovou premiéru Berlinale, odkud si odnesl cenu Europa Cinemas Label udělovanou provozovateli kin. Českým koproducentem filmu je Pavel Strnad ze společnosti Negativ, který má na kontě filmy jako Štěstí nebo Bába z ledu. V Česku se film představil v předpremiéře na MFF Karlovy Vary v sekci Horizonty.

Buko (od 29. září)

Nový film Buko režisérky a scenáristky Alice Nellis je komediální drama o tom, že štěstí přeje připraveným a taky těm, kteří se svému strachu dokážou postavit. Buko je kůň. A taky je to „dar z nebes“, který vypadá jako špatný vtip, protože jeho nová majitelka se koní bojí.

Spolu (od 29. září)

Tragikomedie Spolu nabízí pohled do chodu rodiny, kde se láska nerozdává rovnoměrně a kde není zvykem svěřovat se a mluvit otevřeně o problémech. Přesto nejde o těžké drama, ale o film, který i v dramatických situacích dokáže najít humor a naději. V hlavní roli dítěte v dospělém těle uvidíme Štěpána Kozuba. Jeho matku hraje Veronika Žilková, sestru Kamila Janovičová.

Minamata (od 1. září)

S dramatem Minamata přijel přesně před rokem do Varů Johnny Depp. Herec se zde objeví v roli charismatického fotografa, který obětoval všechno, aby svými reportážními snímky ukázal pravdu, které se ostatní tak báli. Fotogra odjede do japonského rybářského města Minamata. Zdraví a život jeho obyvatel a především dětí je zde totiž po desetiletí ohrožováno jedovatou rtutí, kterou do moře bezohledně vypouští chemická továrna Chisso Corporation. Fotograf se zde ponořuje do místní komunity, dokumentuje svými fotoaparáty jejich úsilí žít a přežít, jejich vášnivé tažení za uznání viny a odškodnění, vyzbrojen pouze svým fotoaparátem a silou obrazu.

Řeka (od 8. září)

Nový vizuálně úchvatný dokument bere diváky na cestu prostorem a časem, pokrývá šest světadílů a prostřednictvím nejmodernějších filmařských prostředků včetně satelitních záběrů představuje řeky z perspektiv, jaké jsme ještě neviděli. Výsledkem spojení obrazu, hudby a střídmého poetického komentáře je snový a působivý snímek, který oslavuje divokost řek, ale zároveň upozorňuje na jejich zranitelnost. Komentář namluvil Willem Dafoe.

Úsměv (od 29. září)

Řešit věci s úsměvem! Tohle pořekadlo si možná příště rozmyslíte, až uvidíte nový horor Úsměv z produkce Paramountu. Sosie Bacon se představí v čele hereckého obsazení jako Rose, psychiatrička která se potýká s nadpřirozeným jevem po setkání s pacientkou. Po bizarním incidentu začne zažívat nevysvětlitelné jevy, které vidí jen ona. V průběhu filmu se u Rose stupňuje paranoia, že to, co ji pronásleduje, je něco zlovolného a silně nadpřirozeného.

Indián (od 22. září)

Komedie Indián vypráví o hektickém životě zaneprázdněného finančníka Ondřeje Jonáše (Karel Roden) a jeho rodiny, do kterého vstoupí duch umírajícího indiánského náčelníka. Velmi neotřelé téma natočil režisér Tomáš Svoboda.

Avatar (od 22. září)

Ještě před tím, než se do kin v prosinci dostane další část ikonického filmu z roku 2009, si budeme moci zážitek ve vylepšené HDR křišťálové verzi zopakovat na filmových plátnech. Avatar teprve nedávno ztratil prvenství nejvýdělečnějšího filmu všech dob a brzy již uvidíme, zda James Cameron na jeho úspěch naváže v dalších čtyřech připravovaných částech.

Čelisti (od 1. září)

Čelisti (foto: Universal)

Je třeba něco dodávat? Ikonická hrůzná podívaná Stevena Spielberga se celosvětově vrací na filmová plátna, v tomto případě na ta obří v IMAX sálech. Možnost užít si smrtící jízdu s lidožravým zabijákem budou mít i čeští diváci. Jde tedy o restaurovanou verzi na obřím plátně. Bát se budete, i když žralok ze sedmdesátek není realistický jako dnešní prehistorické příšery na tomtéž plátně.

-red-
foto/video: CinemArt, Falcon, Bontonfilm, Bioscop, Artcam, AČFK, Vertical Entertainment © 2022