Zlatého lva z Benátek si odváží americký dokument, uspěl i český film

V sobotu večer vyvrcholil letošní ročník benátského festivalu. Zlatého lva si odnesl dokument americké režisérky Laury Poitras All the Beauty and the Bloodshed o opioidové aféře v USA. Porota vybírala z 23 filmů. Je to teprve podruhé v historii festivalu, kdy tuto prestižní cenu získal dokument. Na festivalu uspěla i režisérka Cristina Grosan s českým filmem Běžná selhání. Obdržela cenu za Nejlepší režii Autrici under 40 Valentina Pedicini, určenou pro nejlepší tvůrkyně do 40 let.

Laura Poitras se Zlatým lvem z Benátek

Stříbrného lva za režii dostal Luca Guadagnino (Dej mi své jméno) za kanibalskou romanci Bones and All. Francouzské drama ze soudní síně Saint Omer režisérky Alice Diop získalo Velkou cenu poroty. Zvláštní uznání získal film No Bears íránského režiséra Džafara Panahího.

Bones and All (foto: MGM)

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon dostala Cate Blanchett za film Tár, kde ztvárnila dirigentku, která se potýká s převahou mužů. Cena za mužský herecký výkon patří Colinu Farrellovi za roli v komedii The Banshees of Inisherin. Tentýž film získal i cenu pro scenáristu Martina McDonagha.
Cenu Marcela Mastroianniho pro nejlepšího mladého herce patří po včerejšku herečce Taylor Russell za Bones and All.

Hlavní cena Zlatý lev z Benátek

V sekci Horizonty získal Cenu za nejlepší snímek Jang-e Jahani Sevom íránského režiséra Houmana Seyediho. Zvláštní uznání putuje do Polska za Damianem Kocurem a filmem Chléb a sůl.

Lva budoucnosti za nejlepší debut porota udělila francouzské režisérce Alici Diop za film Luigi de Laurentiis.

Předsedkyní letošní hlavní poroty byla americká herečka Julianne Moore.

Film Běžná selhání měl na festivalu světovou premiéru v pondělí 5. září a uvedla ho osobně nejen oceněná režisérka, ale i herečky Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková nebo Vica Kerekes. Běžná selhání jsou příběhem tří různých žen, které čelí osobní krizi právě ve chvíli, kdy svět zasáhne tajemný přírodní úkaz doprovázený výbuchy. Do českých kin vstoupí snímek 13. října.

Na festivalu byla letos k vidění také restaurovaná klasika Karla Kachyni Ucho.

-red-
foto/video: La Biennale di Venezia, Bontonfilm © 2022