Wakanda nechť žije: Black Panther představuje svou následovnici v novém traileru

Královna Ramonda, Shuri, M’Baku, Okoye a další její obyvatelé musí bojovat za ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Od oslav porážky Thanose jsme Wakandu ve světě MCU neviděli, nyní se ale druhý film o Black Pantherovi představuje v novém traileru, aby čekání na návrat do technologicky nejvyspělejší země světa zkrátil.

Už od nečekaného úmrtí Chadwicka Bosemana se spekulovalo, kdo ve světě MCU převezme brnění Black Panthera a stane se následovníkem krále T’Chally. Nový trailer naznačuje, že ochráncem Wakandy se skutečně stane jeho sestra Shuri, okolo které se točila většina teorií.

Byť v tomto případě je předání otěží vynuceno smutnými událostmi v reálném světě, příběhově tento krok zapadá do aktuálního trendu čtvrté fáze avengeřího univerza, ve které se představilo již několik ženských verzí původních superhrdinů – ať už jde o Hawkeye, Thora, nechvalně proslulou She-Hulk nebo Riri Williams jako Ironheart, následovnici odkazu Tonyho Starka, která se jako studentka MIT na wakandské stáži vostatně představí právě již v druhém Black Pantherovi, než zamíří do vlasního seriálu na Disney+.

Zároveň je nicméně potřeba mít na paměti, že Marvel si s očekáváním fanoušků a jejich pitváním trailerů velmi rád pohrává. Nebylo by to poprvé, co do záběru pomocí digitálních triků přidal postavu, která se nakonec ve finálním filmu nevyskytuje, nebo ji naopak z obrazu vyretušoval. Podobně v loňských trailerech na Spider-Mana: Bez domova studio tajilo přítomnost dvou pavoučích kolegů Toma Hollanda. Black Pantherů se tak ve filmu může objevit více, Shuri se jím může stát jen nakrátko, případně se pod brněním může skrývat jiná ženská postava. Silných kandidátek po Wakandě ostatně pobíhá několik, včetně velitelky stráže Okoye, která by se v nejbližších letech rovněž měla dočkat vlastního seriálu.

V každém případě nezbývá než doufat, že se Marvelu i vzhledem k Bosemanově památce podaří zase jednou trefit do černého. Projekty čtvrté fáze MCU se potýkají převážně s rozpačitými reakcemi i mezi dlouholetými fanoušky; emotivní trailer nicméně vypadá velmi nadějně, stejně jako návrat režiséra Ryana Cooglera, který z prvního dílu vytvořil velkou kulturní událost zejména pro afroamerické diváky. Vydělal celosvětově přes 1,3 miliard dolarů a v Americe svého času bořil rekordy návštěvnosti.

Příslibem je i antihrdina Namor, marvelovský Aquaman a jedna z nejstarších komiksových postav, kterou tvůrci MCU fandům teasují už od Iron Mana 2, kdy se na mapě superhrdinských aktivit objevil i červený bod uprostřed Atlantiku.

Namor a jeho království Atlantida se s Wakandou a novým Black Pantherem utkají už 10. listopadu.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Marvel, Disney, Falcon © 2022