Další úspěch pro Světlonoc, film Terezy Nvotové je nejlepší evropskou žánrovkou

Po Zlatém leopardovi v Locarnu slaví režisérka Tereza Nvotová další triumf díky účasti na filmovém festivalu SITGES ve španělském Katalánsku. Její právě v kinech uváděná Světlonoc zde obdržela cenu jako nejlepší evropský žánrový film. Atmosférický folk horor podobně jako Čarodějnice nebo Slunovrat pracuje s tradicemi jako zdrojem zděšení a nepříjemně mrazivé atmosféry.

Germáni i Mores hrají fantasticky (foto: Forum Film)

Příběh z odlehlé slovenské dědiny uprostřed hor je co do obsahu místy hodně nepříjemnou podívanou, která stojí v kontrastu s krásným soundtrackem a vymazlenou kamerou plnou dlouhatánských záběrů a působivých mysteriózních výjevů, z nichž některé snesou srovnání s podstatně dražšími zahraničními produkcemi.

“Na tomto festivalu promítali hodně filmů, kde vystupují monstra či ďábelské nadpřirozené síly. Světlonoc však mluví o monstrech v nás lidech,” řekla Nvotová.

“Tomu, že o nich musíme mluvit, svědčí i to, že v den uvedení filmu na festivalu se na Slovensku odehrála strašná tragédie. Tento zločin, který připravil o život dva nevinné lidi, jenom za to že patřili do LGBTI+ komunity, vyvřel z nenávisti, strachu a frustrace. Přesně o tom mluví i Světlonoc,” poznamenala režisérka Tereza Nvotová po španělské premiéře.

Tereza Nvotová na SITGES

Mezinárodní filmový festival v severošpanělském Sitges ocenil nový film Terezy Nvotové Světlonoc jednou z hlavních cen „MÉLIÈS D’ARGENT“ za nejlepší evropský žánrový film, a udělil další tři speciální uznání, a to za režii a oběma herečkám, Natalii Germani a Evě Mores, za nejlepší herecké výkony.

Sitges je největším festivalem žánrových filmů v Evropě a jeden z nejuznávanějších na světě.
Ceny Méliès jsou pojmenované po průkopníkovi fantastického filmu v éře němého filmu Georgevi Mélièsovi a jsou udělovány nejlepším evropským fantastickým (fantasy) hraným a krátkým filmům na festivalech, které jsou členy Mezinárodní festivalové federace Méliès.

Sitges je jeden z osmi evropských festivalů, který cenu Méliès d’argent uděluje za nejlepší evropský hraný film a nejlepší evropský krátký film.

Světlonoc se právě promítá v českých kinech.

-red-
zdroj: L. Medková
foto/video: Forum Film © 2022