Halloween končí: Loučení s Michaelem Myersem působí spíš jako epilog, než finále (recenze)

Hororová značka Halloween se v průběhu let z jednoho malého hororu rozrostla v sérii tak komplikovanou a s tolika časovými hrátkami a alternativními realitami, že by jí mohl závidět i Christopher Nolan. Úplný restart z roku 2018, který se rozhodl (opět) ignorovat řadu svých předchůdců, ale navázal přímo na původní Halloween ze sedmdesátých let. Do hlavní role opět vrátil Jamie Lee Curtis coby Laurie Strode, ústředního zabijáka Michaela Myerse osekal zpátky do jeho staré známé strašidelné podoby a znovu tak celou ságu nakopl. Druhý díl přidal více krve a smrtí a nyní přichází do kin závěr trilogie titulovaný Halloween končí. Ten se místy jeví spíše jako komorní dovětek série, než plnokrevný závěr. V porovnání s přepálenou dvojkou to ale překvapivě docela funguje.

Haddonfield o čtyři roky později

Když před čtyřmi lety v předvečer Halloweenu havaroval autobus s psychicky nemocnými vězni, Michael Myers se dostal na svobodu a vrátil se zpět do městečka Haddonfield. Během jediné noci za sebou zanechal dlouhou krvavou stopu, znovu se setkal se svou starou známou Laurie a mezi obyvatele vnesl chaos a paniku. V rozpoutaném amoku byl Michael téměř zabit, poté ale zmizel beze stopy. Nyní se Haddonfield vrátil do starých kolejí, Laurie se snaží žít normálním životem se svou vnučkou a udělat za Michaelem jednou provždy tlustou čáru. Jizvy, které Michael Myers zanechal na Haddonfieldu samotném, se ale tak snadno zacelit nedají.

Na vlastních nohách, možná až příliš

Kdybychom Halloween z roku 2018 brali jako příklad, kterak znovu vdechnout život staré značce, pokračování Halloween zabíjí by posloužilo jako ukázka přesného opaku. Děj byl víceméně recyklován z jedničky, nafouknut do bombastičtějších rozměrů a znovu vhozen do kin. O Halloween končí se ale rozhodně dá prohlásit, že stojí na vlastních nohách, pro některé možná až příliš. Pokud si od návštěvy kina slibujete krvavou řežbu s létajícími vnitřnostmi a Michaelem Myersem číhajícím za každým rohem, tady ji nedostanete. Závěr trilogie totiž ohranou látku pojal jiným, o poznání komornějším přístupem. Ten ne vždy funguje, i ve slabších momentech je ale přinejmenším zajímavý.

Michael a jeho vražedné eskapády jsou tentokrát pouze okrajovou částí filmu a většinu času trávíme s Laurie, její vnučkou Allyson a nováčkem Coreym. Posledně jsme hlavní události prožívali hlavně očima bezejmenných a nesympatických figurín, které splňovaly leda tak roli ovcí na porážku. V jednoduchých chvilkách mezi babičkou a její vnučkou, které si společně prošly peklem a vyvázly, se ale skrývá daleko větší dramatický potenciál, než v bezpředmětných honičkách po ulicích Haddonfieldu. A právě na intimních momentech tráví režisér David Gordon Green bezmála polovinu filmu. Malé drobky hororu začne přisypávat až po dobré půlhodince.

Při psaní scénáře mu také evidentně došlo, že dynamika mezi traumatizovanou babčou a jejími potomky by se mohla třetím filmem jednoduše omrzet. Jamie Lee Curtis coby Laurie je stále velice sympatická a její interakce se „strašákem“ fungují, nová postava Coreyho Cunninghama je ale přesto vítaným osvěžením. Corey má ve filmu až překvapivě velkou roli a hlavně pořádné kostlivce ve skříni. Jeho představitel Rohan Campbell sice nepatří k nejpřesvědčivějším, ale naštěstí ani nijak zvlášť nevyčnívá. Za řadu prkenných dialogů (na nichž ovšem mají svůj podíl také scenáristé), naštěstí supluje ikonický hudební podklad veterána Johna Carpentera, jehož Halloween znělka by vyvolala husí kůži i na jedné z Michaelových obětí.

Základy pro dobrý emotivní horor tedy máme. Když na nějaké to strašení a zabíjení ale dojde, film bohužel docela škobrtá. Možná to způsobuje fakt, že Michael Myers se jednoduše v rámci série již okoukal a je těžké z něj vydolovat něco skutečně nečekaného a děsivého. Podobně jako u předchozích dvou dílů ale Greenovi za kamerou také chybí trpělivost. Původní Carpenterův Halloween sázel převážně na dlouhé, protáhlé scény napětí, kde hrozba smrti hlavně visela ve vzduchu. Greena zato evidentně zajímají spíše výsledné vraždy v celé jejich rudé kráse. Bez náležitého gradování to ale prostě není ono.

 • Režie - 50%
  50
 • Scénář - 50%
  50
 • Kamera - 60%
  60
 • Hudba - 70%
  70
 • Herci - 60%
  60

Halloween končí (2022)

Režisér a scenárista David Gordon Green nejspíš došel k závěru, že němý zabiják bez motivu či osobnosti není jako základ pro trilogii to pravé ořechové, v závěru trilogie se tedy rozhodl zariskovat a vydat se komornější, méně hororovou cestou. Scénář sice potřeboval ještě několik revizí, musí se mu ale nechat upřímná snaha a několik solidních nápadů. Dotažený do konce by nejspíš vypadal ještě o dost jinak, přesto je ale Halloween končí docela ucházejícím závěrem dlouholetého konfliktu mezi sériovým vrahem a jeho obětí.

58 %
Petr Schön, spolupracovník redakce
foto/video: CinemArt, Universal Pictures © 2022

Halloween končí / Halloween Ends
Horor / Thriller
USA, 2022, 111 min
Premiéra: 13. 10. 2022 CinemArt
Režie: David Gordon Green
Scénář: Danny McBride, David Gordon Green, Paul Brad Logan, Chris Bernier
Kamera: Michael Simmonds
Hudba: John Carpenter
Hrají: Jamie Lee Curtis, Andi Matichak, Kyle Richards, Will Patton, Nick Castle, Rohan Campbell, James Jude Courtney, Stephanie McIntyre, Emily Brinks
Produkce: Malek Akkad, Jason Blum, Bill Block
Střih: Timothy Alverson
Scénografie: Richard A. Wright, Sean Keenan, Jess Royal
Masky: Christopher Allen Nelson
Kostýmy: Emily Gunshor