V Praze startuje Das Filmfest, nabídne bohatý výběr filmů i hostů

Začíná 16. ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest. Slavnostně jej v kině Lucerna zahájí historické drama Střela zblízka (Nahschuss), které je inspirováno skutečným příběhem Wernera Teskeho, posledního vězně popraveného v bývalé NDR. Příběh studenta, kterého zlákala výhodami a exkluzivním prostředím do svých sítí východoněmecká Stasi, graduje postupně v dechberoucí temný politický thriller. Oceňovaný snímek v Praze osobně uvede jeho režisérka Franziska Stünkel. 

Střela zblízka (foto: Das Filmfest)

Das Filmfest nabídne až do 26. října v pražských kinech Lucerna a Atlas nejaktuálnější tvorbu Německa, Rakouska a Švýcarska. Vedle historických témat v nich návštěvníci najdou hledání osobní svobody a řešení mezilidských vztahů, literární adaptace i vize blízké budoucnosti. V samostatné retrospektivě pak připomene již od 19. října v kině Ponrepo jednu z nejvýraznějších osobností německého filmu Rainera Wernera Fassbindera. Od 2. do 6. listopadu se Das Filmfest přesune do brněnského kina Art a od 1. do 11. listopadu se bude poprvé konat i v Olomouci v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea. V letošním roce mohou návštěvníci poprvé využít cenově výhodné festivalové permanentky. Součástí festivalu jsou i školní projekce. Všechny filmy jsou uváděny s českými a ve většině případů i s anglickými titulky.  

Berlin Alexanderplatz restaurovaná verze (Retrospektiva Rainera Wernera Fassbindera)

Vedle režisérky zahajovacího snímku přijede na Das Filmfest do Prahy svá díla osobně představit celá řada dalších filmových tvůrců, se kterými se vždy po projekcích uskuteční diskuse tlumočená do češtiny. Režisér a scenárista Andreas Kleinert přijede se snímkem Lieber Thomas (Milý Thomasi), za který získal Německou filmovou cenu za nejlepší režii a který pojednává o životě německého spisovatele, režiséra a především provokatéra Thomase Brasche. Autorka, režisérka a producentka Anika Decker představí svůj poslední film Liebesdings (Srdeční záležitost), ten pohlíží s úsměvem na život celebrit a ukazuje, že pád z filmového nebe může přinést i něco mnohem cennějšího, než je vlastní sláva.

Srdeční záležitost (foto: CinemArt)

Mezi dalšími hosty je i představitel hlavní role komedie Toubab Farba Dieng, který za roli emigranta, jenž se snaží najít mezery v německých zákonech a uniknout tak deportaci, mimo jiné získal Bavorskou filmovou cenu pro nejlepšího mladého herce. Režisérka Leni Lauritsch v Praze představí svůj celovečerní debut – sci-fi Rubikon líčící boj o přežití lidstva na vesmírné stanici. Režisér, autor, fotograf Mario Sixtus pak uvede osobně film Hyperland – pohled do možné blízké budoucnosti, kdy budeme hodnoceni jen podle počtu lajků. Snímek byl mimo jiné letos nominován do soutěže o Grimmeho cenu. Další zástupce mladé herecké generace Pablo Caprez pak představí festivalovému publiku film Soul of a Beast, propletenec horečnatého snu a milostného příběhu. Režisér a scenárista Philipp Klinger představí snímek Démon (Albträumer) odkrývající rodinné trauma sebevraždy. Vysoce ceněný, z vlastní zkušenosti vycházející film o hledání identity afroněmecké ženy Ivie jako Ivie (Ivie wie Ivie) uvede režisérka a scenáristka Sarah Blaßkiewitz. Režisér, scenárista, producent Ulrich Grossenbacher v Praze představí svůj nejnovější film Schwarzarbeit (Práce na černo), ve kterém dokumentuje tento zásadní problém švýcarského pracovního trhu.

Soul of a Beast (foto: Das Filmfest)

Diváci mohou vybírat ze tří desítek filmů ve čtyřech tematických sekcích. DAS FILMFEST SPEZIAL tradičně nabízí to nejaktuálnější z filmové tvorby v německy mluvících zemích.
Přátelství, láska, rodinná pouta. Věčné hledání i strach ze ztráty, nečekaná vzplanutí i těžké životní zkoušky, to jsou témata další ze sekcí POUTO MEZI NÁMI (BEZIEHUNGSWEISE).
Touha po svobodě v nejrůznějších formách je tématem festivalové sekce se stručným názvem SVOBODA (FREIHEIT). Do této sekce patří i zahajovací snímek Střela zblízka.

Das Filmfest tradičně nabízí v sekci DIE DOKU i výběr nejaktuálnějších dokumentárních filmů ze všech tří pořadatelských zemí. Ještě, než oficiálně vstoupí do kin, nabídne snímek Můj otec, kníže (Mein Vater, der Fürst) – intimní portrét vztahu Karla Schwarzenberga a jeho dcery Lily Morgan-Schwarzenberg. Dále nabídne oceňovaný dokumentární film Girl Gang, který nechá nahlédnout do života teen influencerky Leoobalys, která zaprodává své dětství a dospívání sociálním sítím, ale i do světa fanynek, naprosto oddaných svým influencerským idolům. Osobní dokument o emancipaci i selháních Obrazy (mojí) mámy (Bilder (m)einer Mutter) Melanie Lischker pak ilustruje životní postoje celé generace západoněmeckých žen. Dokumentární road movie Práce na černo (Schwarzarbeit) Ulricha Grossenbachera zachycuje nelegální pracovníky ve Švýcarsku i úředníky, kteří je mají vypátrat. S čím vším se musí vyrovnávat sestry uprchlé ze Sýrie, které jsou transsexuálky rozkrývá dokument režisérské dvojice Laurentii Genske a Robina Humboldta Zuhuřiny dcery (Zuhurs Töchter). Práci investigativního týmu deníku Süddeutsche Zeitung pak představí film Daniela Sagera Zákulisí novinařiny (Hinter den Schlagzeilen).

Pro filmové profesionály pořadatelé festivalu letos ve spolupráci s APA (Asociace producentů v audiovizi) připravili setkání pod názvem: DER KONTAKT. Německo-švýcarsko-rakouská spojka pro české filmaře. Akce proběhne 21. října od 11 hodin v Goethe-Institutu a představí se zde zástupci filmových kanceláří z německy mluvících zemí.

Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

Detailní program je k dispozici na www.dasfilmfest.cz.

-red-
zdroj: S. Marková
foto/video: Das Filmfest, CinemArt, Bontonfilm © 2022