PSH Nekonečný příběh ukázal první trailer, na premiéru naváže koncert

Kapelu Peneři strýčka Homeboye neboli PSH zná v Česku snad každý. V překvapivě otevřeném a velmi osobním dokumentu se spoustou dosud nepublikovaných záběrů a soukromých archivů se však Vladimir 518, Mike Trafik a Orion nebojí jít na dřeň a být stejně upřímní jako jejich hudba. PSH Nekonečný příběh režiséra Štěpána FOK Vodrážky a scenáristy Petra Cífky o české hudební legendě ukázal první trailer a chystá se do kin.

Se scenáristou Petrem Cífkou i režisérem Štěpánem FOK Vodrážkou, autorem několika jejich klipů, členy kapely pojí dlouholeté lidské i profesní přátelství. Proto i na spolupráci kývli. Ze vzájemné důvěry vznikl film o kamarádství tří kluků, které spojila láska k hudbě a graffiti, zažili si své vrcholy i pády a kteří si jsou i po letech jsou si vzájemnou oporou. „Nechtěli jsme, aby o nás vznikl takovej ten klasickej rap dokument, kde vysvětluješ, co všechno jsi dokázal, co sis za to koupil, a že větší legenda, než jsi ty, vlastně široko daleko neni. Tahle parta filmařů byla záruka, že nepůjde o první plán. Nejzásadnější moment ale je, že taková věc nějak překvapivě utužila naše kamarádství,“ shodují se Vladimir 518 a Orion, jaké to bylo jít s kůží na trh.

PSH (foto: Ondřej Musil)

Stejně tak tvůrci Štěpán FOK Vodrážka a Petr Cífka nechtěli natočit klasický oslavný pomník. K dispozici měli velké množství archivů kapely, a to jak z videokazet, tak i z mobilů – tedy materiálu, jehož zveřejnění od tvůrců vyžadovalo velkou míru citlivosti a empatie a u kapely zase víry, že nebude použit vytržený z kontextu. Ve filmu nechybí samozřejmě ani pořádná dávka rapu, kterou si diváci mohou užít i díky textovým přepisům přímo v obraze, texty kapely PSH spolu s výraznou grafikou se tak stávají nedílnou součástí filmu.

Nekonečný příběh je o kamarádství. Každý den začíná nanovo a nikdy nekončí. Neustále přicházejí vzestupy, pády, chvíle lásky i nenávisti. A všichni doufáme, že to přátelství kluků z PSH takhle pojede dál, až do nekonečna, protože opravdové přátelství jen tak neskončí,“ uzavírá Štěpán FOK Vodrážka. Ve filmu se kromě Vinnetoua a Old Shatterhanda symbolizujících ono nerozlučné kamarádství objeví také DJ Wich, Roman Holý, Matěj Ruppert nebo Saskia Burešová.

PSH – Nekonečný příběh (foto: Bionaut)

PSH Nekonečný příběh si díky své bezprostřednosti a otevřenosti hlavních protagonistů získal nejprve srdce fanoušků na letošním MFF Karlovy Vary, kde získal Cenu diváků, následně vyprodal při speciálním eventu spojeným s debatou s kapelou pražská kina Přítomnost a Světozor, diskuse po filmu byla streamovaná do vybraných českých kin. Kapela je aktuálně na Nekonečné tour s projekcí filmu a koncerty v šesti českých a slovenských městech.

Premiéra proběhne ve čtvrtek 27. října v 19:30 v kině Světozor, naváže na ni koncert PSH v Lucerna Music Baru ve 22:30. Seznam projekcí filmu najdete na tomto odkaze.

-red-
zdroj: Martina Reková
foto/video: Aerofilms © 2022