Recenze Be2Can: Napínavý horor Černé brýle jede líně na půl plynu

Italský režisér a scenárista Dario Argento se po desetileté pauze vrací s Černými brýlemi, dalším hororově laděným snímkem. Ten sice nedosahuje kvalit jeho dnes již kultovního filmu Suspiria, zároveň však naštěstí není ani takovým přešlapem jako jeho předchozí kousek Dracula Daria Argenta.  Snímek se právě promítá na Be2Can a je také od tohoto čtvrtka v běžné distribuci.

Černé brýle (foto: Film Europe)

Černé brýle začínají scénou zatmění slunce, během níž se režisérovi Argentovi výborně daří navodit prapodivnou a znepokojivou atmosféru. Všichni, kdo pozorují zatmění slunce, tak činí nejen přes sluneční brýle, ale i neozářené rentgenové snímky, aby si ochránili svůj zrak. Všichni krom prostitutky Diany (Ilenia Pastorelli), jež se na zatmění dívá jen skrze své černé brýle. Jeden z pozorovatelů letmo pronese, že tomu, kdo se dívá na zatmění slunce bez dostatečné ochrany, se přihodí tragédie. A vskutku, tragédie Dianu nemine.

Diana oslepne, avšak ne v důsledku zatmění slunce. V Římě totiž řádí sériový vrah, který má spadeno na prostitutky. Při zoufalé snaze uniknout mu se Diana stane obětí dopravní nehody, po níž oslepne. To ovšem neznamená, že záhadný vrah neplánuje dokončit svou práci.

Po slibném začátku se však začne rozvíjet příběh, který má s hypnotickým zatměním slunce pramálo společného. Film údajně vychází z dvou dekád starého scénáře, avšak působí dojmem, jako by ho někdo dokončoval sotva minuty před natáčením. Černé brýle jsou tak sledem nahodile působících klišé, které navrch zavánějí leností. Jako bonus snímek zavání devadesátkovou filmařinou, a ne zrovna tou zdařilou.

Černé brýle (foto: Film Europe)

Na půl plynu

Veškeré škraloupy však film dokáže vtáhnout svým napětím a chvílemi je nemožné odvrátit zrak; s výjimkou násilných scén, které jsou vskutku brutální. Černé brýle jsou jízdou na půl plynu, v níž se skrývá spousta potenciálu, jenž tvůrci zapomněli rozvinout. Jako byste se ocitli v Římě, chtěli se dostat ke Koloseu, avšak zasekli se na nevábném předměstí.

Termíny promítání filmu v rámci Be2Can najdete zde. Film již také vstoupil do široké distribuce.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 55%
  55
 • Herci - 70%
  70
 • Hudba - 65%
  65
 • Kamera - 60%
  60

Černé brýle (2022)

Film Černé brýle je plný kladů a záporů a zanechává po sobě značně protichůdné pocity. Snímek působí, jako by zaspal dobu a snažil se nás překvapit něčím, co už bylo dávno překonáno. Přesto všechno v něm lze najít nezpochybnitelný talent Daria Argenta. Otázkou ale zůstává, kdo si dá tu námahu a bude se po něm pídit.

63 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2022

Černé brýle
Occhiali neri
Mysteriózní / Horor / Thriller
Itálie / Francie, 2022, 86 min
Premiéra: 6. 10. 2022 Film Europe
Režie: Dario Argento
Scénář: Dario Argento, Franco Ferrini
Kamera: Matteo Cocco
Hudba: Louis Siciliano
Hrají: Ilenia Pastorelli, Asia Argento, Andrea Zhang, Guglielmo Favilla, Maria Rosaria Russo, Paola Sambo, Andrea Gherpelli, Ivan Alovisio, Mario Scerbo, Gennaro Iaccarino, Viktorie Ignoto, Maurizio Jiritano